Доступність посилання

ТОП новини

«Політика сусідства» викликає суперечки в Євросоюзі


Віталій Єреміца Брюссель 3 квітня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Проголошена брюссельськими урядовцями «політика сусідства», яка стосується й України, викликає багато дискусій не лише в Києві, але й у самому Євросоюзі. Незважаючи на це, єврокомісар з питань зовнішніх відносин та європейської політики сусідства Беніта Ферреро-Вальднер підтримала такий курс. У Брюсселі вона презентувала доповідь Єврокомісії про відносини з сусідами.

Прес-конференція на тему сусідства з Євросоюзом розпочалася із відеоролику про спільне будівництво тунелю на українському кордоні, що збільшить перепускну здатність митниці на 150 вантажівок щоденно. Комісар Єврокомісії з питань зовнішніх відносин та європейської політики сусідства Беніта Ферреро-Вальднер сказала, що Євросоюз працює з Україною дуже вдало. При цьому вона згадувала про Україну поряд з Ізраїлем, Марокко та Алжиром. Про членство в ЄС цих держав не йдеться, проте, вважає пані Вальднер, у майбутньому все можливо.

«Ця політика (сусідства) не передбачає власне членства. І це незмінне, ця політика, рамки, в яких ми рухаємося. Проте у майбутньому я нічого не виключаю», – сказала Беніта Ферреро-Вальднер.

А щоб висловити свою підтримку сусідам, котрі найактивніше стукають у двері Євросоюзу, ця інституція має намір розблокувати додаткову суму, яку можна буде використати, наприклад, у боротьбі з корупцією.

«Можна фінансувати реформування правової системи, боротьбу з корупцією та покращення бізнесового клімату. Ці три сфери – першочергові за своєю важливістю», – зазначає єврокомісар.

Говорять про «Середземноморський союз» і «Чорноморську синергію»

Противагою лобійованої Францією та Німеччиною ініціативи під назвою «Середземноморський союз», пані Вальднер вбачає співпрацю з країнами Чорноморського басейну в рамках проекту «Чорноморська синергія», що його нещодавно започаткували в Києві.

Та загалом щодо самої «політики сусідства» у Європі немає єдності. Брюссельський політолог Майкл Емерсон досить категоричний в оцінці такого курсу. Він вважає недоречним поєднувати країни півночі Африки та власне європейські, такі як Україна і Молдова.

«На мою думку, об’єднання одними рамками сусідів із Півдня та Сходу Європи — це погана ідея, з якою не згодна більшість європейців, – заявив Радіо Свобода Майкл Емерсон

«Потрібна нова форма відносин...»

Професор економіки Міланського університету Карло Альтомонте, до чиєї думки нерідко дослухається Брюссель, тут пропонує свій варіант.

«Потрібна нова форма відносин, щось середнє між власне приєднанням та асоційованим партнерством. Для того, щоб запобігти прямій відповіді на питання: буде чи не буде прийнята та чи інша країна до ЄС. До того ж, це допоможе запобігти блокуванню переговорів», – каже професор Альтомонте.

А от прості європейці є значно гостиннішими. Агентство «Євробарометр» нещодавно провело опитування про сусідів Євросоюзу. Виявляється, що 72 відсотки мешканців ЄС загалом підтримують ідею подальшого розширення. За умови, що цей процес проходитиме не надто швидко.
XS
SM
MD
LG