Доступність посилання

ТОП новини
18 Жовтень 2018, Київ 11:07

Особливості української євроатлантичної інтеграції


Тетяна Ярмощук Київ, 7 квітня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Два роки дискусії щодо НАТО, далі – референдум. Всеукраїнське волевиявлення щодо вступу країни до Північноатлантичного альянсу може відбутися через два роки, вважає Президент Ющенко. Він зазначив, що впродовж цього часу буде проведений діалог, який потрібен, щоб сформувати загальнонаціональну позицію ставлення до членства України у НАТО. За цей час, вважає Віктор Ющенко, Україна отримає План дії щодо членства в Альянсі та запровадить низку необхідних реформ.

На думку ж колишнього міністра закордонних справ, нунсівця Бориса Тарасюка, згідно з парламентською постановою референдум носитиме консультативний характер, а рішення щодо вступу України до НАТО може ухвалюватись і без нього: «Вашингтонський договір не містить зобов’язання, так само як і ПДЧ, яке було схвалене у 1999 році, обов’язкової умови проведення референдуму. Референдуми, швидше, винятки, аніж правила. Такі референдуми проводилися лише у трьох країнах, які нині стали членами НАТО: в Угорщині, Словенії та Словаччині. У Словаччині він був оголошений таким, що не відбувся».

За словами Бориса Тарасюка, питання референдуму – це питання спекуляцій тих політичних сил, які не хочуть брати на себе відповідальності ухвалювати рішення.

Опозиція наполягає на обов’язковості проведення референдуму і не виключає, що це може стати предметом політичних спекуляцій

На думку представника Партії регіонів Юрія Мірошниченка, двох років вистачить, щоб обговорити питання членства України у Північноатлантичному альянсі. Утім, він не виключає, що це може стати предметом політичних спекуляцій: «Ми повинні проаналізувати всі можливі варіанти: і варіант постійного нейтралітету, і варіант приєднання до НАТО, і варіант участі у структурах колективної безпеки Європи. У першу чергу, тут має бути висловлена позиція експертів. Чи будуть готові до такої дискусії наші керманичі? Тут є запитання. Напередодні президентських виборів такі теми здебільшого стають предметом спекуляцій, а не ґрунтовного і серйозного аналізу».

На саміті країн НАТО у Бухаресті Україну та Грузію не приєднали до Плану дій щодо членства у Північноатлантичній організації, втім пообіцяли, що у майбутньому ці країни стануть членами Альянсу. Питання ж ПДЧ планують розглянути на черговому саміті, який має відбутися у грудні. Віктор Ющенко висловив переконання, що тоді НАТО таки ухвалить позитивне для України рішення. Раніше ж Верховна Рада ухвалила постанову, у якій йдеться, що вступ України до Північноатлантичного альянсу може відбутися лише за результатами референдуму.
XS
SM
MD
LG