Доступність посилання

ТОП новини

На довгобуди на Прикарпатті немає ні коштів, ні можливості їх отримати


Галина Добош Івано-Франківщина, 8 квітня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – На Івано-Франківщині є понад сотня об’єктів незавершеного будівництва – шкіл, лікарень, закладів культури. На всі ці будови потрібно близько 500 мільйонів гривень, тоді як на рік область отримує не більше як 40 мільйонів гривень державної субвенції. Виходом могли б стати кредити, та згідно з законодавством обласні держадміністрації взяти їх не можуть. Про це говорив керівник області Микола Палійчук під час зустрічі з Президентом України.

Найбільше село на Прикарпатті – 6-тисячний Космач Косівського району – славиться не лише народними майстрами, а й самодіяльними колективами, які нерідко презентують область в столиці.

Колись у селі були три клуби і народний дім, тепер залишився лише народний дім, ремонт якого не можуть завершити років 20. Надто довго будують школу, дитячий садок теж потребує реконструкції.

На це потрібні кошти, які просять на різних рівнях, каже сільський голова Космача Дмитро Пожоджук. «Просили нам посприяти коштами на ремонт народного дому, на добудову корпусу школи, який розпочатий ще у 1987 році. Минуло вже 20 років. Церкву будували пізніше, то церква вже збудована, а школа ще стоїть», – розповідає сільський голова.

Здорожчання «з’їдає» кошти

На Івано-Франківщині таких об’єктів незавершеного будівництва соціальної сфери багато – понад 80 шкіл, 37 закладів культури, а ще лікувальні заклади. Розпочаті років 10–15 тому будови через нестачу коштів так і не здали в експлуатацію.

За попередніми підрахунками, на їхнє завершення потрібно 500 мільйонів гривень. Державних субвенцій надають на рік 30–40 мільйонів гривень – це навіть не десята частина. На цей рік, приміром, 36 мільйонів гривень.

При цьому здорожчання матеріалів і робіт сягає 25 відсотків, каже голова облдержадміністрації Микола Палійчук: «Ми на 10% будуємо, а 25% втрачаємо. Крок вперед – два назад. Ніхто від цього не виграє».

Чи будуть зміни в законодавстві?

Виходом може стати залучення кредитів, вважають на Івано-Франківщині. Обласна держадміністрація веде переговори з кількома міжнародними організаціями, які дають кредити для впровадження енергозберігальних технологій, для завершення будівництва. Річний відсоток – 4,6.

Для області це було б вигідно, наголошує Микола Палійчук: «Ми б залучили 500 мільйонів, за рік-півтора здали всі об’єкти, а пізніше з цієї субвенції сплачували б відсотки, і ми б виграли».

Під час зустрічі керівника Івано-Франківщини з Президентом України Віктором Ющенком йшлося про це. Адже наразі Закон про Державний бюджет України не дозволяє обласним держадміністраціям брати кредити.
XS
SM
MD
LG