Доступність посилання

ТОП новини

Договір про радар США в Чехії готовий до підписання


Оксана Пеленська Прага, 11 березня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Сьогодні в Празі завершилось чергове коло чесько-американських переговорів щодо встановлення радара протиракетної оборони США на теренах Чехії. Фактично в Празі лише доробляються технічні параметри договору, принципового узгодження в цій справі було досягнуто на саміті в Бухаресті. Договір у чеській столиці на початку травня має підписати з американського боку державний секретар США Кондоліза Райс.

Військовий полігон Брди лежить на південний захід від чеської столиці. Про Брди говорять сьогодні по обидва боки Атлантики, бо саме одну з тамтешніх висот за 90 кілометрів від Праги вибрали для встановлення радара протиракетної оборони США.

За інформацією Міністерства закордонних справ Чехії, на базі має служити 170 американських військових і цивільних фахівців водночас. Під час ротацій персоналу їхня кількість може ненадовго зростати до 250 осіб.

У Празі чесько-американська комісія опрацьовує технічні умови договору, зокрема, взаємні права і обов’язки сторін, узгоджує правовий статус американського персоналу, податкову систему, проблеми страхування службових автомашин. Є окремі невирішені проблеми, однак впливу на загальне рішення про встановлення радара в Чехії вони не матимуть.

Контроль росіян – так! Їхня постійна присутність у Чехії – ні!

На саміті НАТО в Бухаресті йшлося про те, що радар в Чехії може стати складовою частиною системи протиракетної оборони, яка сформується на основі НАТО.

Рішуче проти встановлення радара в Чехії й ракет у Польщі виступає Росія. Йдеться також про вимогу Росії щодо постійної присутності російського військового контингенту в Чехії.

Чеська сторона таку можливість категорично відкидає. Речник Міністерства оборони Чехії заявляє: «Ми не заперечуємо проти того, щоб Російська Федерація мала можливість переконатись, що протиракетна оборона не направлена проти Росії. З іншого боку, ми не погоджуємось з тим, щоб це вирішувалось на основі постійної присутності російських спостерігачів на території Чеської Республіки. Існують інші можливості, як Російська Федерація може здійснювати контроль».

Встановлення радара американської системи протиракетної оборони розділяє чеську політичну сцену. За його встановлення виступає владна коаліція на чолі з громадянськими демократами, проти – вже традиційно ліві на чолі з комуністами. Саме їм, за останніми повідомленнями, чеські військовики відмовили в проведенні 19 квітня на полігоні в Брдах акції протесту проти встановлення радара.

За чеським законодавством, Договір про встановлення радара набуде чинності після того, як його схвалить парламент і підпише президент.

Матеріали до теми:

• У Чехії на радарі служитиме не більш як 250 американських вояків (Огляд європейської преси)
XS
SM
MD
LG