Доступність посилання

ТОП новини

Захід непокоїть те, що Росія підтримує самопроголошені Абхазію та Південну Осетією


Мар’яна Драч Прага, 17 квітня 2008 (RadioSvoboda.ua) – Грузія закликає провести термінове засідання Ради Безпеки ООН, щоб захистити свій суверенітет від Росії. Напередодні президент Росії Володимир Путін доручив своєму урядові розвивати тісніші зв’язки з бізнесовими та іншими структурами в Абхазії та Південній Осетії – самопроголошених республіках на території Грузії. Європа вже засудила таке рішення Москви.

Європейський Союз, НАТО й ОБСЄ висловили «глибоку стурбованість» рішенням Москви. Генеральний секретар НАТО Яаап де Гооп Схеффер закликав Росію переглянути політику щодо Абхазії і Південної Осетії.

У відповідь заступник міністра закордонних справ Росії Михайло Каминін запевнив, що Росія не хоче спровокувати протистояння з Грузією.

При цьому він стверджував, що саме кроки Росії, а не Грузії, принесуть регіонові стабільність.

«Ми за зняття всіх санкцій та обмежень, що перешкоджають соціально-економічному розвитку регіону. Це підтверджується відновленням повітряного та іншого сполучення з Грузією, іншими кроками, які створюють позитивну альтернативу до курсу нинішнього грузинського керівництва. Реалізація цих заходів буде сприяти зміцненню безпеки і стабільності у Кавказькому регіоні», — заявив Каминін.

Грузія звинувачує Росію в провокації й порушенні міжнародного права

І ці слова не заспокоїли грузинське керівництво. Сьогодні у Тбілісі скликали позачергове засідання уряду, щоб обговорити ситуацію.

Міністр у справах реінтеграції Грузії Темур Якобашвілі заявив Радіо Свобода, що Росія порушує міжнародне законодавство. «Це масштабне порушення міжнародних норм, коли одна країна втручається у внутрішні справи іншої, не питаючи в останньої дозволу. Це можна легко визначити як відкриту анексію неприхованими засобами. І війська не треба вводити – російські війська вже там у будь-якому разі», – заявив грузинський міністр.

Президент Грузії Міхеїл Саакашвілі назвав дії Росії провокацією і водночас подякував Заходові за підтримку.

«Вперше в історії була дуже різка реакція з боку ЄС, НАТО, наших традиційних партнерів. Гадаю, що така реакція була несподіваною і для Росії. Росія вже звикла до того, що багато членів світової спільноти проковтують будь-які її дії. Вчора, гадаю, таку політику почали серйозно переглядати», – наголосив грузинський керівник.

Наказ Путіна зміцнити контакти із Абхазією та Південною Осетією є продовженням попереднього курсу Росії. Нещодавно Москва скасувала економічні санкції і проголосила створення напівофіційних посольств на цих сепаратистських територіях.

Проблема в діях і Росії, і Грузії

Москва не визнала незалежності Абхазії і Південній Осетії, але має з ними тісні неформальні зв’язки: підтримує їх економічно, переказує туди гроші, а більшості місцевого населення вже давно видала російські паспорти, що дає їй підстави гучно непокоїтися про долю тамтешніх «російських громадян».

Але проблема не тільки у діях Москви, а й у тому, що в Тбілісі не можуть виробити послідовної політики щодо самопроголошених республік, наголошують оглядачі. Як приклад, вони наводять войовничі заяви грузинських лідерів. При цьому Абхазія, зокрема, рішуче відкидає пропозицію Грузії про статус «широкої автономії».

Грузинський політолог Арчіл Ґеґешідзе каже Радіо Свобода, що зараз цей аспект взагалі треба зняти з порядку денного.

«Ми маємо відкласти обговорення остаточного статусу на потім, а зараз говорити про питання, що породжують взаємну довіру і спільні інтереси. Ми повинні запевнити абхазців, що можемо зрозуміти їхні проблеми найкраще в світі, передовсім краще, ніж Росія», – вважає грузинський політолог.

Матеріали до теми:

• Як діє американська публічна дипломатія в Росії і Грузії?
XS
SM
MD
LG