Пенсіонерка пані Ніна втратила житло три роки тому. Досить пристойні, як їй видавалося, люди з агентства нерухомості запропонували обміняти її двокімнатну квартиру в не найгіршому районі міста на однокімнатну з доплатою. Гроші пропонували чималі, жінка сподівалася на пристойне існування упродовж кількох років. Доручення на право розпоряджатися своїм майном підписала, не дуже вчитуючись. І от опинилася у мало придатній для життя комірчині.
«Він мені навіть не показував нову квартиру. Налаштовував так: викидай все, викидай всі речі, мовляв, гроші у тебе будуть. А грошей я навіть у руках не тримала», – розповідає жінка.
Скільки таких, як пані Ніна, ошукали ці квартирні аферисти, правоохоронці точно не знають. В управлінні боротьби з організованою злочинністю обласної міліції кажуть: щонайменше 14. Принаймні, матеріали щодо такого числа випадків уже зібрали і передали до прокуратури, а слідчі працюють і далі. Четверо із 14 жертв не дожили до початку судового процесу.
Довести провину буде нелегко
Складність цієї справи, як і багатьох інших, у тому, що провину довести буде важко. Державний нотаріус допомагав оформлювати необхідні документи так, що комар носа не підточить, швидко і грамотно. Господарів квартир викидали на вулицю у прямому сенсі: більшість стали безпритульними.
Про ці труднощі говорить заступник начальника слідчого відділу УМВС в області Олександр Мірошниченко: «Наразі нотаріус каже, що засвідчував особистість людей, які приходили і давали доручення на майно. Як ми можемо довести протилежне? Та ніяк. Підпис є, а у якому стані людина давала підпис, ми не знаємо».
Начальник УМВС у Дніпропетровській області Олександр Бобильов вважає справу з квартирними аферистами найрезонанснішою у регіоні з початку року. У першому кварталі, за даними міліції, на Дніпропетровщині затримали учасників семи організованих злочинних груп. Розкрити злочини з квартирними махінаціями, кажуть, було найважче: правоохоронцям бракує досвіду. Складною керівникові міліції видається і доведення провини обвинувачених у суді: зазвичай вину в подібних аферах довести дуже важко, а часом взагалі неможливо.
У випадку ж із цією злочинною групою слідчим дещо пощастило: серед потерпілих є чоловік, котрий може довести підробку документів на продаж свого житла – у день, яким позначені нібито підписані ним папери, він перебував у реанімації.
Злочини з нерухомістю – як епідемія
Правоохоронці кажуть: злочини з нерухомістю в Україні набувають характеру епідемії. «Чорних» маклерів неабияк підігріває попит на квартири і досить високі ціни: нині у Дніпропетровську квадратний метр житла коштує приблизно 2 тисячі доларів.
За даними міліції, в Україні квартирні аферисти застосовують близько ста способів заволодіння чужим майном. Фахівці кажуть: доки не ухвалений закон про рiелторську діяльність, власники житла не захищені від шахраїв.
Щороку в Україні на їхній гачок потрапляють сотні людей. У групі ризику, як і раніше, самотні та любителі зазирнути до чарки.