Доступність посилання

ТОП новини

Чи очистять Закарпаття від відходів хімічної промисловості?


Надія Петрів Ужгород, 22 квітня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – За два тижні закарпатська влада має вирішити, яким чином область очистять від відходів хімічної промисловості, незаконно завезених на територію краю. Як тільки вирішать – виділять гроші з Державного бюджету. Такі обіцянки і такі завдання прозвучали сьогодні, під час спеціального засідання в Ужгороді комітету Верховної Ради України з екологічної проблематики. Яких висновків дійшли члени робочої групи і які шляхи вирішення проблеми?

Небезпечну речовину під назвою «Премікс» відвантажують до вагонів закарпатські рятувальники
(фото ЦП ГУ МНС в Закарпатській області)
П’ять років поспіль спільне українсько-угорське підприємство «Озон» незаконно завозило на територію України суміш під назвою «Премікс». Згодом виявилося, що це – відходи нафтохімічної промисловості.

Жителі Берегівського району області, поблизу будинків яких просто неба поскидали мішки з речовиною, невдовзі почали скаржитися на різкий запах, запаморочення тощо. Український інститут екогігієни і токсикології імені Л.Медведя дійшов висновків, що завезена з Угорщини суміш таки отруйна й навіть частково належить до першого, найвищого класу небезпеки.

Після численних скарг людей, екологів та місцевої влади з Держбюджету виділили кошти й почали завантажувати «Премікс» у діжки та вагони, аби вивезти на утилізацію чи переробку. Але люди цього так і не дочекалися, хоча гроші на контейнеризацію речовини вже виділялися. Що з того вийшло, бачили вчора народні депутати. Один із них, Микола Шершун зазначив: «Сумно звичайно, але результат того – відкриті контейнери, а вітер розносить це все… 10 бочок уже вкрали, і десь хтось може вже навіть використовує їх для зберігання муки… Біда в тім, що це не охороняється!»

Питання відходів – не лише екологічна, а й політична проблема

Відходи промисловості складували на території Берегівського району Закарпаття неподалік житлових будинків і навіть на території... хлібокомбінату
(фото ЦП ГУ МНС в Закарпатській області)
Вивозити із Закарпаття небезпечну речовину на переробку до завершення кримінальної справи, порушеної за фактом, не дозволяли правоохоронці. Зрештою розслідування у справі призупинили, бо… винного у вчиненні злочину неможливо встановити! Без офіційного розслідування не хоче приймати суміш назад і Угорщина, і взагалі її влада переконує, що небезпечну речовину завезли з інших Європи.

Українській владі за таких реалій не залишається нічого іншого, як поки що прибрати «Премікс» із Закарпаття, знищити його, а вже потім думати, кому виставляти рахунки за завдану шкоду. Тим більше, що населення чим далі, тим більше нарікає на бездіяльність влади і погрожує кардинальними заходами на кшталт мітингів чи блокування доріг.

Народний депутат, закарпатець Олександр Каменяш заявив: «Питання «Преміксів» несе в собі вже не лише екологічну, а й політичну проблему. Це вже політична проблема! До мене особисто вже більше півтисячі звернень різного роду надійшло з цього питання. Люди чекають реакції місцевої й центральної влади, але, на жаль, за три роки реакції немає. Ми говоримо, але нічого не робимо з того, що засідали, говорили. Рішення якісь ухвалили, але їх не виконали».

Необхідно чимало коштів

Нині закарпатцям народні депутати таки дали певну надію. Виявилося, що Інститут імені Патона в Києві розробив спеціальну технологію, за допомогою якої можна буде знищити пестициди і горезвісну речовину з Закарпаття. На це потрібні величезні кошти – переробка лише однієї тонни відходів, які є в області, обійдеться в 15 тисяч гривень. А «Преміксу» в Закарпатті – ще півтори тисячі тонн. Ці кошти необхідно знайти ще цього року, інакше напередодні чергових виборів питанням знову спекулюватимуть політики, каже народний депутат Анатолій Толстоухов.

«Скільки ще політиків чи горе-політиків використають цю ситуацію під час виборів, і скільки ще паперу всякого буде з цього приводу написано? У результаті всі ми грамотні й розумні, всі красиві, всім потрібно пропіаритися, але найголовніше – проблему потрібно вирішити так, щоб перед людьми не було соромно», – зауважив Анатолій Толстоухов.

За результатами засідання робочої групи народні депутати дали доручення закарпатській владі протягом двох тижнів вирішити, яким чином вивезти чи знищити «Премікс». Гроші на це пообіцяли виділити зразу ж після ухвалення обраного напрямку очищення області від небезпечної «хімії». А паралельно обранці вирішили розробити документи, які б на рівні митних та прикордонних оглядів посилювали контроль за ввезенням до України з інших держав речовин вторинної переробки, що їх називають промисловими відходами.
XS
SM
MD
LG