Доступність посилання

ТОП новини

Кримська громадськість хоче Конституційну Асамблею і посилення президентських повноважень


Володимир Притула Сімферополь, 24 квітня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Сьогодні у Сімферополі пройшов «круглий стіл», на якому представники громадськості і правники обговорювали проблеми конституційного процесу в Україні. Лейтмотивом такого обговорення стала теза «Нова Конституція – занадто важлива річ, щоб віддавати її розробку та ухвалення на відкуп політикам».

Під час круглого столу
Теми, якою має бути нова Конституція України і як її ухвалювати, в Криму обговорюють не дуже активно, хоча вже піднімалися громадськістю торік на зібранні Кримської громадянської асамблеї. Саме тоді і домовилися обговорити ці проблеми детальніше.

«Круглий стіл» на тему «Нова Конституція: чому? Коли? Як?» зібрав кримських правників і представників місцевих та київських неурядових організацій. Їхній спільний інтерес сформулював сімферопольський аналітик Андрій Іванець: «Як кажуть представники громадськості, Конституція – це надто важливо, щоб довіряти її лише політикам. Наш захід спрямований на використання звичайної європейської практики, коли якісь важливі документи виносяться на суспільне обговорення».

Керівник проектів Київського Центру політико-правових реформ Юлія Кириченко назвала причини необхідності зміни чинної Конституції і залучення до цього процесу громадськості: «По-перше, це розбалансування владного трикутника Президент – уряд – парламент. І по-друге, теж дуже загрозлива тенденція – внесення змін до Конституції у 2004 році шляхом порушення цієї ж Конституції. Коли влада зробила це один раз, то ми сьогодні вже бачимо, що вона хоче зробити це ще раз і ще раз – виходячи, звичайно, зі своїх політичних інтересів», – зазначила Юлія Кириченко.

Президенту повноважень додати, а в Кримської автономії забрати?

Більшість учасників обговорення підтримали ідею про необхідність скликання Конституційної Асамблеї України, яка обиратиметься на виборах населенням, а її члени після затвердження нової Конституції будуть обмежені на певний тривалий час у праві обіймати високі посади у виконавчих структурах та обиратися до парламенту.

Вперше ця ідея прозвучала торік на Громадянській асамблеї України і тепер є дуже популярною в середовищі активістів громадянського суспільства.

Прозвучали на «круглому столі» і конкретні пропозиції щодо змін у Конституції. Так голова Кримського відділення Наукового товариства Шевченка академік Петро Вольвач запропонував рецепт для попередження кримського сепаратизму.

«Необхідно посилити повноваження Президента. Можливо, повернути йому ті важелі, якими Президент володів на початку незалежності України. Також потребує перегляд та уточнення статус самої автономії Криму. Адже за нинішньої ситуації Київ не може втрутитися, а кримська влада не вирішує міжетнічних, земельних, інших проблем, що викликає напругу в кримському суспільстві», – зазначив академік Вольвач.
XS
SM
MD
LG