Доступність посилання

ТОП новини

В ООН згадали про Чорнобильську катастрофу


Юрій Дулерайн Нью-Йорк, 25 квітня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – У Нью-Йорку у штаб-квартирі ООН відбулася міжнародна конференція з нагоди 22-ої річниці Чорнобильської атомної катастрофи. Тема 17-ої щорічної конференції: «Здоров’я і навколишнє середовище, глобальне партнерство для глобальних рішень». Спонсори: програма розвитку ООН, уряд України, Всесвітня організація охорони здоров’я.

Центральною подією наукової конференції була демонстрація фільму «Радіофобія» іспанського режисера Хуліо Сото. Це документальна стрічка, знята у забороненій чорнобильській зоні. Фільм включає розповідь про катастрофу на Чорнобильській АЕС та сюрреалістичні пейзажі мертвого міста Прип’ять. Наслідки події через два десятиріччя простежуються у низці інтерв’ю з людьми, які працювали уночі 26-го квітня 1986 року і пережили аварію Четвертого реактора, найбезпечнішого у світі, як запевняло радянське начальство.

Віталій Леоненко, директор лікарні у Прип’яті, пригадує, як йому зателефонували близько другої ночі, щоб він терміново прийняв пожежників та операторів з важкими обпіками. Фільм містить бесіди з селянами, які ніколи не залишали зону підвищеної радіоактивності або згодом повернулися туди. Одна жінка сказала: «Якби тут була радіація, я б давно вже померла». За словами іншої селянки, «якщо птахи тут можуть жити, то й ми можемо».

Стрічка є лауреатом нью-йоркського Бруклінського фестивалю документальних фільмів, а на Європейському фестивалі незалежного кіно у Парижі «Радіофобія» отримала три призи – за кращий фільм, за кращу кінодокументалістику і за операторську працю. Стрічку придбали телекомпанії багатьох країн, серед них Данія, Іспанія, Фінляндія, Тайвань, Румунія, Італія. Україна (канал 1+1).

У конференції ООН, присвяченій Чорнобилю, узяв участь посол України в ООН Юрій Сергеєв, а також українські спеціалісти з проблем охорони здоров’я і навколишнього середовища.
XS
SM
MD
LG