Доступність посилання

ТОП новини

Підвищення облікової ставки Нацбанком – це лише сигнал на ринок грошей


Юлія Жмакіна Від сьогодні Національний банк України підвищив облікову ставку від 10 до 12 % річних.


Від сьогодні Національний банк України підвищив облікову ставку від 10 до 12 % річних.

Нацбанк пояснює перехід до вищої облікової ставки необхідністю боротися з інфляцією. «Попри цілу низку монетарних заходів, вжитих наприкінці минулого і у нинішньому році, темпи інфляції залишаються на досить високому рівні» – йдеться в офіційному повідомленні Нацбанку. Механізм такий – гроші стають дорожчими, люди активніше кладуть їх на депозити і менше користуються кредитами – відтак це знижує інфляцію.

Раніше голова наглядової ради НБУ Петро Порошенко заявляв, що Нацбанк розгляне можливість перегляду облікової ставки після зміни урядом макропоказників. Втім, як тепер виходить, НБУ не став чекати, коли ж Кабмін перепише свої інфляційні 9,6% у бюджеті на 2008 на більш реальний показник. Адже, як відомо, лише за перші 3 місяці Україна, так би мовити, «виконала» річну інфляційну норму. Петро Порошенко каже: облікова ставка повинна бути позитивною по відношенню до інфляції. Простіше кажучи – випереджати показник інфляції. Тому відтепер НБУ і продаватиме гроші комерційним банкам за 12% річних.

Цифра ця умовна. Вона - лише сигнал на ринок від Нацбанку – мовляв, інфляція зростає

Чому комерційні банки не зреагують на зміну облікової ставки, пояснює у коментарі Радіо Свобода Олександр Охрименко, представник однієї з банківських установ: «Не зреагують ніяк через ту просту причину, що у нас облікова ставка не виконує своїх функцій. Бо НБУ, на жаль, коли видає ресурси банкам, він встановлює ще додаткову ставку. У нас облікова ставка впливу на кредитний ринок не має. Щоб було зрозуміло: НБУ встановлює облікову ставку 12%, а продає ресурс на останній час по 16-22%. Ну яке відношення 12 має до 22 має?!?»

Ставки по депозитах і споживчих кредитах у комерційних банках будуть, очевидно, рости. Такий прогноз Олександр Сугоняко, Президент Асоціації українських банків: «Буде по-тихеньку зростати депозитна ставка. Це є дуже важливо. Тому що люди просто не будуть нести вклади у банки, якщо від початку ця процентна ставка по депозитах буде значно менша, ніж річна інфляція. Ну, і природно, що при цьому буде дещо і зростати процентна ставка по кредитах».

Підвищенням облікової ставки як засобом боротьби із інфляцією успішно користуються центральні банки Євросоюзу. У США, навпаки, зменшують ставку Федеральної резервної системи, аби пожвавити економічне зростання і цим боротися з інфляцією.

Це вже вдруге за цей рік Національний банк України підвищує облікову ставку. А останнє зниження - до 8% - було у травні минулого року.
XS
SM
MD
LG