Доступність посилання

ТОП новини

225 років від заснування українськими козаками Севастополя


Віталій Пономарьов Київ, 1 травня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Севастопольська бухта раніше називалася затокою Ак-Яр (з кримськотатарської – «Біла скеля») через численні виходи на її берегах інкерманського вапняку. Колись до неї заходили запорозькі чайки під командуванням гетьмана Петра Сагайдачного, а рівно 225 років тому там кинули якір кораблі козацької Дніпровської флотилії. Від цього дня починається історія міста Ахтіяр, згодом перейменованого на Севастополь.

1778 року російський уряд заснував у гирлі Дніпра місто Херсон із портом, фортецею та верф’ю, на якій одразу розпочалося будівництво бойових кораблів для майбутнього Чорноморського флоту. Новоросійський генерал-губернатор Григорій Потьомкін розпорядився залучати до комплектування екіпажів кораблів українських селян та тих козаків, що після зруйнування Запорозької Січі мешкали на хуторах на півдні України: «А матросів на Чорноморський флот набирати із селян південної Малоросії як одвічних мореплавців та переможців ворога». У квітні 1783 року на Херсонській верфі були спущені на воду перші 16 військових вітрильників, які складали Дніпровську флотилію. З огляду на очікувану війну з Туреччиною, Потьомкін наказав кошовому отаману Сидорові Білому перегнати флотилію до Криму.

Заснування Севастополя козаками

25-го квітня 8 фрегатів та 8 інших кораблів Дніпровської флотилії вийшли з Херсона і вранці 1 травня кинули якір у затоці Ак-Яр на південно-західному узбережжі Криму. А в другій половині наступного дня до Ак-Ярської бухти ввійшли 11 кораблів Азовської флотилії під командуванням віце-адмірала Федора Клокачова.

17-го травня на березі бухти біля кримськотатарського селища Ак-Яр відбулося урочисте закладення міста, названого Ахтіяр. 3-го червня козаки і російські матроси та солдати почали зводити муровану каплицю святого Миколая, будинок командувача ескадри, кузню та пристань, а через місяць – будівлю адміралтейства та казарми. 10-го лютого наступного року указом російської імператриці Катерини ІІ Ахтіяр був перейменований на Севастополь (грецькою мовою – «величне місто»).
XS
SM
MD
LG