Доступність посилання

ТОП новини

Генеральний секретар НАТО в Празі: «Не можемо чекати, щоб погрози виповнились»


Оксана Пеленська Прага, 5 травня 2008 (RadioSvoboda.ua) – Система протиракетної оборони США, елементи якої планується розташувати в Чехії та Польщі, може стати важливим внеском до захисту багатьох європейських партнерів, сказав, перебуваючи в Празі, Генеральний секретар НАТО Яап де Гооп Схеффер. Він узяв участь у міжнародній конференції, учасники якої обговорювали проблеми оборонної стратегії Північноатлантичного союзу. Проти планованої американської системи ПРО в Європі виступає Росія. Чеські політичні оглядачі наголошують на потребі продовжувати діалог між усіма зацікавленими сторонами, включно з Росією. Зокрема, такої думки дотримується і празький аналітик Любош Палата.

Генеральний секретар НАТО Яап де Гооп Схеффер під час виступу на міжнародній прес-конференції присв''яченій проблемам оборонної стратегії Північноатлантичного союзу, Прага, 5 травня 2008 р.
Радіо Свобода: Чи вдалось учасникам конференції в Празі, включно з Генеральним секретарем НАТО, переконати більшість чеських громадян, які виступають проти розміщення радара на терені своєї країни, в тому, що цей елемент системи протиракетної оброни може стати важливою частиною європейської оборони?

Любош Палата: Проблема в тому, що чеська громадськість у принципі проти будь-якої військової бази на своїй території. Чехи нині не відчувають загрози зі сторони, скажімо, Ірану чи якоїсь іншої країни. Тобто проблема в тому, що урядові не вдалося досі переконливо пояснити громадянам, що небезпека існує. Але навіть якщо б інформаційна кампанія була активнішою, то важко переконати в небезпеці країну, що оточена партнерськими країнами-членами одного з ними блоку. На мою думку, якщо б радар встановлювали в якійсь іншій країні в Європі, то ці настрої були б такими самими або навіть гіршими, ніж у Чехії.

Р. С.: Чи переконала вас теза Генерального секретаря НАТО Яапа де Гоопа Схеффера, що не можна нині чекати, поки погрози виповняться і ракети впадуть на європейський континент?

Л. П.:
Ця думка правдива, і я з цим погоджуюсь. Проблема, однак, у тому, що в даний час чеські громадяни цієї загрози не відчувають. Її не відчуває більшість європейців. Європейські країни надають щороку на свою оборону все менше і менше грошей. Пояснити, чому це так, тяжко – це справа європейської політичної еліти, якій не дуже вдається переконати своїх співгромадян в існуванні небезпеки.

Р. С.: Чим може празька конференція вплинути на позицію НАТО щодо інтеграції України та Грузії до Північноатлантичного союзу, чи вдасться в Празі виробити стратегію, яка б об’єднала країни НАТО у ставленні до розширення цього союзу?

Л. П.:
Гадаю, що в Празі вдасться зробити дуже мало. Якщо говорити про Чехію, Польщу і Сполучені Штати, то всі ці три країни однозначно підтримують вступ України до НАТО. Проблемою є Німеччина і Франція, які не підтримують ідеї розширення альянсу. Гадаю, що багато залежатиме від позиції, яку займе новий американський президент, на тому, як він чи вона поставиться до розширення НАТО і на тому, наскільки популярним буде новий лідер США між країнами Північноатлантичного союзу.

Р. С.: Яку стратегію, на Вашу думку, має виробити НАТО у ставленні до позиції Росії стосовно інтеграції України та Грузії до НАТО?

Л. П.:
На мою думку, в цьому питанні альянс мав би бути принциповим. Питання розширення НАТО є питанням між НАТО і країною, яка прагне вступити до альянсу. І це питання не має нічого спільного зі справою співпраці з Росією. Тобто потрібно далі співпрацювати з Росією, якщо Росія в цьому буде зацікавлена. Гадаю, що і після можливого розширення НАТО за рахунок Грузії та України інтерес Росії до співпраці з альянсом буде тривати.

Матеріали до теми:

• Комітет Сенату США у справах збройних сил схвалив пропозицію щодо розміщення систем ПРО у Чехії та Польщі • Договір про радар США в Чехії готовий до підписання
XS
SM
MD
LG