Доступність посилання

ТОП новини

Вибори у Києві: злива реклами, бруду на опонентів, обіцянки «золотих гір» і підкуп виборців


           Слухати:Щоб зберегти аудіо-файл на Вашому комп''ютері для подальшого прослуховування, слід натиснути правою кнопкою мишки на лінку «завантажити» та вибрати «Save Target As...» або «Зберегти Об''єкт Як...» та вказати місце для збереження файлу. Після завантаження відкрийте його, двічі клацнувши на ньому мишкою.

Ведуча: Юлія Жмакіна
Гість Свободи: Анатолій Семинога – народний депутат, БЮТ; Олексій Рєзников – адвокат, представник Блоку Катеринчука на виборах до Київради; Кость Бондаренко – політолог (телефоном)

(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозаписі)

Юлія Жмакіна: За 19 днів у Києві вибори мера і міської ради. У розпалі передвиборна кампанія. Її характеристики: злива реклами, бруду на опонентів, обіцянки золотих гір, підкуп виборців і відсутність таких демократичних норм для виборів, як, скажімо, відкриті дебати між кандидатами, обговорення програм, а не гасел про велосипедистів чи біотуалети.

Нині ж ще стали з’являтися заяви про можливість зриву цих виборів. Хто їх робить? Кому це вигідно?

Експерти ж взагалі порахували: вартість одного голосу виборця киянина доходить до 100 доларів. Це порахував один із наших сьогоднішніх учасників дискусії, політолог Кость Бондаренко.

Отже, Костю, інститут, який Ви очолюєте, обдзвонив киян з метою, щоб дізнатися, хто з учасників мерської кампанії пропонує киянам гроші за відповідну позначку в бюлетені.

Наскільки можна зрозуміти, результати вас просто приголомшили. Кость Бондаренко: Я зроблю декілька уточнень.

Ми робили опитування — не хто, а чи пропонують. Це перший момент. Респонденти іноді називали прізвища…

Мені тут, власне, не хотілося б говорити про прізвища конкретних кандидатів, щоб якимось чином не робити вплив на кампанію і там не понижувати чи не підвищувати рейтинги тих чи інших кандидатів, але різнобій був дуже великим, тобто називали різні прізвища.

Що стосується….

Я перепрошую, Костянтине, лідери перегонів були усі названі?

Кость Бондаренко: На сьогоднішній день серед лідерів багато хто був названий також.

Що стосується ціни за голос, яка пропонувалася, вона коливається між 300 і 500 гривень.

Це одноразова, за підтримку того чи іншого кандидата?

Кость Бондаренко: Одноразова, за того чи іншого кандидата. Причому ця сума абсолютно корелюється тими сумами, які фігурують у ході виборчих кампаній загальноукраїнських, тобто до ВР і так далі, тому що така практика існувала і на попередніх виборах. Про це неодноразово говорилося і в ЗМІ.

На сьогоднішній день нас цікавило, чи існує ця практика на нинішніх виборах в Києві. Очевидно, що підкуп виборців саме таким чином, тобто якщо не гречкою, то безпосередньо грішми, став абсолютною нормою нашого життя і немає, напевне, нічого спільного з основами демократії.

Пане Бондаренко, Ви сказали, що технології Леоніда Черновецького зразка 2006 року – це дитячий садок у порівнянні з тим, що робиться під час нинішньої передвиборної кампанії. Що Ви мали на увазі?

Кость Бондаренко: Багато хто звинувачував Леоніда Черновецького у тому, що відбувався підкуп виборців. Ми рахували свого часу ще в 2006 році, що приблизно тоді один продуктовий пайок, який отримували люди, наприклад, з Дарниці, він десь коливався в межах 5-7 доларів. Правда, було кілька таких роздач пайків, і вони відбувалися в довиборчий період.

Тому на сьогоднішній день, якщо враховувати суми, які фігурують, які називаються нашими респондентами, а близько 27% респондентів сказали про те, що або вони, або їхні знайомі зіштовхувалися з фактами пропозицій, то в такому випадку просто ті суми, які фігурували на той час, вони значно поступаються нинішнім.

Шановні гості, ну, як вам ця виборча кампанія після того, що ви почули? Йдеться все-таки про демократичний процес чи про елементарне шахрайство, оскільки йдеться про підкуп?

Анатолій Семинога: Я керую виборчою кампанією БЮТ вже третю виборчу кампанію. На своєму власному досвіді спостерігав той процес, який відбувається в Києві, про який сьогодні говорять політологи.

На жаль, дійсно є таке ганебне явище, як підкуп виборців у місті Києві. Перш за все це було дійсно опробуване паном Черновецьким під час мерських виборів. І це дало певний результат.

Під час виборів до ВР деяка політична сила, як набрала трошки більше 4%, теж грішила цією технологією у місті Києві. Їм вдалося використати її серед студентства, серед працівників ЖКГ.

На попередніх виборах наші активісти за руки практично ловили цих людей, які роздавали гроші виборцям, зверталися до міліції, але результату як мінімум не було, і ця технологія спрацювала.

Сьогодні знову ж таки я не побоюся назвати навіть політичну силу, яка цим грішить. Це пан Черновецький зі своєю командою. Вони сьогодні активно працюють з молоддю і активно працюють з пенсіонерами. І є пропозиції (у нас є багато свідчень з цього приводу) саме таким чином підкуповувати виборців, вже не гречкою, не пайками, а вже просто конкретними реальними грошима.

Ми затримували кілька разів у студентських гуртожитках активістів від цієї політичної сили, яка просто сьогодні займається цією роботою…

Пане Семинога, але є суд. Я не знаю, чи найсправедливіший у світі, але є суд. Пам’ятаєте, коли дорікали Черновецькому на минулих виборах, цю справу так і не довели до кінця.

Анатолій Семинога: Є в нас «найсправедливіший» суд, особливо суд в місті Києві, який практично корумпований і скуплений паном Черновецьким, починаючи з ГПУ, з прокуратури міською і закінчуючи любим судом, який знаходиться в місті Києві, бо судді живуть в місті Києві, їм потрібні квартири, їм потрібні земельні ділянки.

ГПУ сьогодні займається активно забудовою в Києві, бо більшість земельних ділянок саме ГПУ там будує або прокуратура Києва. Багато суддів сьогодні займається бізнесом будівельним або якимось іншим. Тому наш найсправедливіший суд сьогодні повністю корумпований паном Черновецьким, і жодного рішення, розумного рішення провести через міський суд просто неможливо. Це бувають деякі випадки, які є винятком з правил, коли можна в Києві досягти якогось рішення через судову інстанцію.

Подавали на ці суди. Згадайте, як били депутатів у сесійній залі Київради, є відеозапис, свідчення про те, хто бив, як людей заводив, а жодного рішення з цього приводу немає. Згадайте інші резонансні справи і по землі, і по…

БЮТ після кожної сесії Київради подавав подання до прокуратури, до суду, і жодне рішення Київради сьогодні не відмінене. Тому про суди в Києві не йдеться.

Пане Семинога, в судах буває Ваш візаві.

Пане Резніков, як Вам ця виборча кампанія? Оскільки у Вас все-таки око правника, чи буває Вам соромно?

От, до речі, соромно – це один із елементів, слово кампанії блоку Катеринчука.


Олексій Резніков: Безперечно, що нам під час спостерігання за тим, що відбувається в Києві, абсолютно соромно. Тому ми прийняли рішення новою силою йти і змінювати ситуацію в міській раді і також на посаді міського голови, якого прийнято називати іноземним словом «мер».

Справа в тому, що ми дійсно так само вже маємо інформацію про те, що триває підкуп. Але ми, як юристи, будемо з тим працювати якраз дієво. На сьогоднішній день ми вже збираємо заяви людей, які готові підтвердити той факт, що їм пропонували гроші.

Єдина є поки що проблема – це готовність людей, які приходять і повідомляють нас про факти пропонування їм коштів, грошей як від пана Черновецького, так і від інших кандидатів та блоків. Але на запитання, чи готові ви підтвередити свою заяву в міліції, в правоохоронних органах, вони поки що вагаються.

Тобто, я розумію, що питання стоїть у набранні критичної маси і в деякій кількості сміливих людей, які готові будуть потім…

У принципі такі позови можуть бути?

Олексій Резніков: Вони не можуть бути, вони будуть. І я повідомляю, що вони будуть відомі і киянам, і всім.

Але єдине, що ми, на відміну від багатьох суб’єктів виборчого процесу, не хочемо обіцяти — і не виконувати. Ми, на відміну від інших наших колег, не хочемо бути звичайними популістами. Якщо ми вже будемо обіцяти зробити справу, то ми будемо її робити. Фахового рівня юридичного, повірте, нам достатньо, щоб справитися з цією проблемою.

Але я хотів би звернути увагу всіх киян, що вони не є рабами на відповідному ринку, совість не потрібно продавати, вони мають зробити вибір, вони мають собі поставити просте запитання: якщо хтось інвестує в них кошти від 50 до 100 доларів, навіщо він це робить? Він це ж робить з метою повернути ті кошти з надприбутками…

Багато політичних сил заговорили про можливий зрив цих виборів. Пане Резніков, як Ви вважаєте, що може зірвати? Наскільки це можливо?

Олексій Резніков: Я думаю, що зірвати ці вибори неможливо, вони відбудуться, і кияни проголосують двічі: один раз за міського голову, а другий раз за відповідно новий склад депутатів міської ради.

А зважаючи на те, що тільки що пан Анатолій сказав, що вони серйозно контролюють, фахово виборчі дільниці, то я переконаний у тому, що їхні спостерігачі в тому числі забезпечать контроль на дільницях, що призведе до перемоги Миколи Катеринчука на посаду міського голови, а блок Катеринчука набере відповідні відсотки в міськраді.

Що й можна було почули від представника блоку Миколи Катеринчука.

Це була репліка. А Вас, пане Анатолію, я прошу дійсно відповісти, тому що саме БЮТ заявляв про можливий зрив. І особливо це цікаво з огляду на те, що різні фахівці кажуть, що це буде великий-великий «сюрприз» для самовпевненого БЮТ, холодний душ на цих виборах.


Анатолій Семинога: З приводу перемоги, то поживемо й побачимо.

А що стосується зриву виборчої кампанії, то я хочу нагадати, що на попередніх виборах до ВР, коли всі зрозуміли, що в Києві переміг БЮТ і набрав 47%, то так було багато спокуси зірвати виборчий процес. Майже цілий тиждень окружні виборчі комісії рахували голоси, наші активісти ночами чергували під дверима цих комісій, намагалися перерахувати на кожній дільниці голос, завернути протокол. Не вдалося сфабрикувати жодного рішення. Вибори відбулися і відбудуться 25 травня.

Пане Семинога, але БЮТ заявив про можливий зрив. Як діятиме БЮТ в разі повторної перемоги Леоніда Черновецького?

Анатолій Семинога: Цього не буде ніколи. Кияни – мудрі люди, вони проголосують за достойного мера.

І все-таки як ви будете діяти, якщо буде повторна перемога Леоніда Черновецького?

Анатолій Семинога: Ми покоримося рішенню виборців. Але перемоги Черновецького в Києві не буде.

А ви, пане Резніков?

Олексій Резніков: Залежатиме від того, як буде сформована міськрада. Дві третини депутатів міськради мають право відправити у відставку міського голову.

(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозаписі)

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

XS
SM
MD
LG