Доступність посилання

ТОП новини

Організація Human Rights Watch хвалить і критикує Україну


Сергій Рачинський Київ, 7 травня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Свобода преси, ставлення до мігрантів, порушення прав хворих на СНІД та дискримінація жінок на ринку праці – ці теми стосовно України висвітлені в черговому поданні моніторингової організації Human Rights Watch до Ради з прав людини Організації Об’єднаних Націй.


У документі зроблено висновок, що за наявності прогресу у діях української влади, що стосуються вирішення проблем зі станом прав людини в країні, державні інститути недостатньо активні у виправленні наявних серйозних порушень у цій сфері.

Епідемія СНІДу і порушення прав хворих

Автори документа наголошують, що державні структури в Україні реалізували низку ефективних кроків, головним чином у сферах реформування законодавства та планування, з метою полегшити наслідки епідемії СНІДу в країні. У зв’язку з цим згадується ситуація навколо ініційованого Президентом Віктором Ющенком скасування заборони на імпорт метадону.

Використання цього препарату для лікування наркотичної залежності від героїну та інших наркотиків опійної групи, прийняте в багатьох країнах, викликає суперечливе ставлення, бо він теж викликає залежність.

Ініціатива Президента вже дала змогу розпочати в Україні поширення базованої на цьому препараті терапії, яка є важливим засобом обмежити поширення ВІЛ-інфекції серед осіб, що вживають наркотики. В той же час проти імпорту метадону виступили впливові особи в уряді, включно з міністром внутрішніх справ.

Серед проблем, з якими стикаються хворі на СНІД в Україні, документ звертає увагу, зокрема, на відмови в наданні невідкладної допомоги ВІЛ-позитивним особам, що вживають наркотики, недотримання норм про нерозповсюдження приватної інформації про діагноз відносно хворих на СНІД, відмови їм у стаціонарному лікуванні.

В Україні також усе ще відсутня система легального та безпечного отримання «чистих голок» для наркоманів, незважаючи на те, що відповідні заходи були заплановані.

Свобода медіа

У поданні зазначено, що «журналісти та медіаресурси в Україні працюють вільно і не потерпають від впливу державних установ, однак загрози та напади на журналістів, які критикують впливових осіб або державних високопосадовців, залишаються проблемою».

У зв’язку з цим у документі згадано напади на журналістів, що сталися за останній час в Україні.

Залишається невирішеною також низка питань, пов’язаних зі «справою Гонгадзе». Судовий процес затягується, а обвинувачення замовникам та організаторам викрадення та вбивства журналіста в 2000 році все ще не висунули.

Ставлення до мігрантів

Незважаючи на реформи останніх років, Україна все ще не має чіткої міграційної політики та системи відповідних послуг для мігрантів, вважають експерти Human Rights Watch.

Офіційні особи, котрі займаються справами мігрантів, часом нездатні кваліфіковано отримати необхідну інформацію від них, повідомити мігрантам про їхні права та можливості захисту цих прав, що їх надає законодавство.

Деяких мігрантів намагаються повернути в країни їхнього походження без урахування загроз подальшого арешту або тортур.

Дискримінація жінок на ринку праці

Україна підтримує гендерну рівність, підкреслено в документі. В країні діють закони, котрі передбачають рівні права та можливості для жінок та чоловіків в отриманні роботи та забороняють дискримінацію в сфері працевлаштування та оплати праці.

В той же час дослідження експертів Human Rights Watch виявили факти того, що права жінок все ще порушуються на ринку праці і державними, і приватними працедавцями.

У повідомленнях про наявні вакансії агенції та підприємства часто відкрито роблять преференції для чоловіків. Чоловіки отримують більшу зарплатню за ту саму роботу та переважно отримують керівні посади в організаціях та компаніях.

Діяльність організації Human Rights Watch в Україні (англійською)
XS
SM
MD
LG