Доступність посилання

ТОП новини

Закарпаття: в області нема кому ліквідовувати надзвичайні події на залізниці


Надія Петрів Ужгород, 7 травня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Чергова надзвичайна подія сталася на залізниці в Закарпатті три дні тому – з пошкодженої цистерни витекла хімічна речовина. Фахівці кажуть, що в області розташовані основні в Україні залізничні перевантажувальні станції, тому подібне тут не дивина.Жителі прикордонних містечок нарікають, а рятувальники скаржаться, що в їхньому підрозділі ліквідували спеціальний рятувальний загін – найближчий тепер розташований аж на Івано-Франківщині.

Запасні колі, на яких нерідко простоюють вагони чи цистерни з небезпечними вантажами, розташовані буквально за якийсь десяток-два метрів від житлових будинків закарпатців
Цистерну, з якої витікає на землю невідома речовина, на залізниці в Батєві, що на Берегівщині, під час митного огляду виявили угорські митники та прикордонники. Незабаром з’ясували – витікає хлорид заліза.

Вантаж прямував із Красноперекопська, що в Криму, до столиці Угорщини Будапешта. Угорці не пропустили на свою територію небезпечний вантаж.

Українські ж залізничники діряву цистерну відтранспортували на запасну колію і… викликали рятувальників – представників відправника аж із Криму. Скільки часу згаяли і якої шкоди завдано довкіллю за час, поки вони їхали сюди, важко поки що й підрахувати, особливо якщо зважити на місце розташування Закарпаття, каже речник управління з надзвичайних ситуацій у Закарпатті Ярослав Баб’як.

«Закарпаття – це область, яка межує з чотирма державами, тобто область прикордонна, через яку проходить транзитом дуже багато вантажів із багатьох країн. І наші прикордонні міста часто стають перевалочними базами для цих вантажів, з огляду на це дуже часто при перетині кордону і виявляють на території області такі витоки», – звертає увагу представник МНС.

Закарпатські рятувальники кажуть, що влітку такі явища на залізниці не рідкість. Як правило, через різкі перепади температур запобіжні клапани не витримують, і через них шкідливі речовини потрапляють назовні. Або ж виникає корозія металу.

І хоча хлорид заліза, який витік зараз, належить аж до четвертого класу небезпеки, тобто загрози здоров’ю місцевого населення, об’єктам життєзабезпечення та довкіллю майже не становить, проблему не слід нівелювати, кажуть рятувальники. І в першу чергу тому, що зазвичай забраковану цистерну чи вагон відчіплюють від потяга, ставлять на запасну колію, а вже потім думають, що з нею робити.

Весь цей час роздумувань чи очікування рятувальників небезпечні речовини можуть витікати на землю. І жителі прикордонних населених пунктів дедалі частіше скаржаться на такі випадки.

Приміром, Ержія Біров із міста Чопа, через який прямують до Європи залізницею вантажі з України та всієї СНД: «Уявіть собі, як ми тут живемо! З тих вагонів чи з цистерни на залізниці доволі часто витікають невідомі речовини – як ви гадаєте, ми не здогадуємося, що воно нам шкодить? Але ж ми тут мусимо жити, ми прожили в цих будинках усе своє життя, куди зараз подітися? Діти наші цим дихають! Як у такому можна жити?»

У Закарпатті необхідно відновити ліквідований аварійно-рятувальний загін на залізниці

Цю проблему можна було б зняти з порядку денного, якби в області існувала спеціальна залізнична аварійно-рятувальна бригада, яка б спеціалізувалася на ліквідації наслідків таких надзвичайних подій. А така бригада була, мала і спеціальне обладнання, й інструментарій, і лабораторії, і знала, як чинити в тій чи іншій ситуації, каже Ярослав Баб’як.

«Залізниця – це відомство, яке має власні аварійно-рятувальні бригади, які й повинні ліквідовувати подібні ситуації. На території Закарпаття така аварійно-рятувальна бригада була скорочена. Тепер найближча у Калуші Івано-Франківської області, вона досить далеко розташована для того, щоб оперативно відреагувати на подібну ситуацію», – нагадує він.

Закарпатські рятувальники звернулися до голови облдержадміністрації з проханням посприяти відновленню скороченої аварійно-рятувальної бригади на залізниці. Зрештою, подібні ситуації загрожують життю людей, довкіллю і псують туристичний імідж Закарпатської області.
XS
SM
MD
LG