Картина Френсіса Бекона «Триптих 1976» |
А картина Лючіана Фрейда з комічною назвою «Переваги сну начальника», написана 1995 року, зображає оголену жінку гротескних пропорцій, ймовірно ліниву бюрократку. Цей твір обійшовся покупцеві у майже 34 мільйони доларів.
Любов до мистецтва?
Російський енергетичний магнат Роман Абрамович |
Це лише останній з довгої низки прикладів того, як нові багатії вкладають гроші в мистецтво, яким вони раніше не цікавилися. У чому ж причина? Про це Радіо Свобода запитало у заступника директора аукціону «Сотбі» Алекса Бракзніка.
«Я думаю, любов до мистецтва. Я не думаю, що люди, які купують мистецькі твори на будь-якому рівні дивляться на них як на інвестицію. З іншого боку, їм би не хотілося, щоб їхня покупка втратила в ціні. Тож вони витрачають багато зусиль на пошуки відповідного твору. Але, все ж таки, ними рухає пристрасть», – зазначив Алекс Бракзнік.
Чи любов чи до власних грошей?
Але на думку самих митців, причини можуть бути значно прозаїчніші.
Художник та актор Стюарт Мор, який живе у Празі, зауважив: «Те, що, мабуть, насправді відбувається, це те, що деякі кмітливі інвестори у непевні економічні часи вкладають гроші у мистецтво, тому що історично ринок мистецтва довів свою спроможність переживати скруту. Ви можете купувати мистецтво, тому що воно вам подобається, а можете купувати його тому, що через 10 років воно буде коштувати ще дорожче».
Як говорить митець, нинішні часи мало в чому відрізняються від тих, коли створювалися найбільші шедеври епохи Відродження, як «Сікстинська капела» Мікеланджело. Різниця лише у тому, що тоді художники були менше підвладні поганим смакам, які нині часто диктують успіх у публіки та відповідну фінансову винагороду.