Доступність посилання

ТОП новини

Падіння долара зробить українців біднішими?


Тетяна Ярмощук Київ, 21 травня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Національний банк знизив офіційний курс долара. Завтра він коштуватиме 4,85 гривні. Але паніку ще раніше викликало повідомлення Національного банку, що на завтрашньому засіданні Наглядової ради розглядатимуть питання розширення валютного коридору. По-перше, на це миттєво зреагували пункти обміну: курс долара тут коливався від 4,4 – до 4,6 гривні. А під обмінниками вишикувалися черги охочих перевести свої доларові заощадження в національну валюту.

Киянка Катерина у черзі до пункту обміну стоїть восьмою. Розповідає, що падіння долара дуже б’є по її сімейному бюджету. Катерина каже, що про зниження курсу дізналася випадково: «Просто прийшла, треба було гроші поміняти і побачила курс. Курс просто жахливий. Це не тільки позначиться на бюджеті нашої родини, але й інших також. Гроші ж тримаємо у доларах, тому втрати будуть дуже великими. На таку ціну долара ніхто не розраховував». Своєї черги Катерина не дочекалася, оскільки підійшла подружка й сказала, що в обміннику поруч курс долара на 5 копійок вищий. Збуджена дівчина стрімголов побігла туди.

Зміну курсу долара відчуває на собі близько половини українців. Саме стільки громадян, за даними Міністерства економіки та Нацбанку, отримують зарплату, прив’язану до американської валюти. Що робити? За словами аналітика Українського фондового центру Владислава Перевишка, нинішня інфляція та зниження курсу долара є підставою вимагати збільшення заробітної плати.

«Можна було б вимагати певної індексації доходів, звичайно, в сторону підвищення і з урахуванням інфляції. Тобто, близько 20-30% упродовж року має зрости заробітна платня з урахуванням цих двох факторів: зміни курсу валют і інфляції. Якщо добитися підвищення заробітної плати на чверть, то таке підвищення покриє втрати від зміни курсу валют та інфляції», – зазначає Владислав Перевишка.

Сильна гривня знизить інфляцію?

Разом з тим, посилення позицій гривні дозволить дещо вгамувати інфляцію, переконує колишній заступник голови правління НБУ Ярослав Солтис.

«Нацбанк зафіксує ринковий курс, і це буде добре для економіки, для боротьби з інфляцією для стабільності нашої гривні. Тому що офіційний курс не може бути на 6% вищий, ніж реальний. Ми прив’язалися і падали разом із доларом. Цього року впали на 10%. Із 13% інфляції, яка є в Україні, 10% – це імпортована інфляція», – наголосив Ярослав Солтис.

Зниження офіційного курсу не призведе до різких стрибків в обмінниках

Якщо Національний банк розширить валютний коридор, і, курс долара, скажімо, знизиться, це навряд чи сильно вплине на нинішній його курс у пунктах обміну, каже експерт Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло, оскільки вони пішли на випередження.

«Якщо, скажімо, при курсі 5,05 в обмінці курс 4,4 – 4,6, а якщо курс Нацбанку буде 4,75, то в обмінках дійде до 4-х? Це буде некоректно! Навряд чи можна очікувати якоїсь реакції готівкового ринку, тому що він уже випередив події», – наголошує Ярослав Жаліло.

Зниження курсу долара буде вигідне передовсім імпортерам. Тим же, хто взяв доларові кредити, варто поквапитися з їхнім поверненням. Тому що банки досить швидко можуть зажадати переглянути відсоткову ставку. Принаймні у більшості кредитних угод, укладених між українцями і банками, наголошується: банк може переглянути ставку як у бік збільшення, так і в бік зменшення. І що цікаво: чомусь жоден з опитаних мною експертів, друзів і знайомих не вірить, що банки прагнутимуть зменшення відсоткової ставки.
XS
SM
MD
LG