Доступність посилання

ТОП новини

Мешканці Бібрки вимагають закриття хімічного підприємства


Галина Терещук Львів, 22 травня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Другий тиждень мешканці містечка Бібрка, що 20 кілометрів від Львова, цілодобово чергують біля брами хімічного підприємства «Полісинтез» і вимагають його закриття. Місяць тому на підприємстві сталася пожежа, внаслідок якої згоріло 150 тонн поролону. Під час експериментального дослідження екологічної служби встановлено, що в атмосферне повітря потрапило майже 5 тонн шкідливих речовин. Місцеві медики підтверджують, що стан здоров’я людей значно погіршився.

Люди чергують цілодобово
Мешканців Бібрки та навколишніх сіл одностайні – «Полісинтез» має бути закритий. В’їзд на підприємство заблокували колодами. Поруч намети. Цілодобово чергують по 20-30 осіб.

Люди кажуть, що відтоді, коли це підприємство почало працювати 7 років тому, хворіють хронічними захворюваннями. А після пожежі багатьом стало дуже погано. Одна жінка стверджує, що після пожежі не могла говорити. Було важко дихати, багато дітей блювало.

Дочірнє підприємство «Полісинтез» польського товариства «Органіка» працює в Бібрці з 2001 року. 200 метрів від нього водозабір, 300 метрів шпиталь. Це найбільші у Перемишлянському районі іноземні інвестиції і платники податку. Підприємство забезпечує 20% ринку України поролоном для м’яких меблів і сидінь для транспорту.

Залишки пожеж ніхто не вивозить
На «Полісинтезі» безпосередньо на виробництві працюють близько 58 молодих чоловіків. Середня зарплата – 1800 гривень. У виробництві використовують толуілендіізоціанат (ТДІ) – токсичний препарат, який впливає на дихальну систему та викликає астму. Єдиний захист у робітників — респіратори.

Наслідки пожежі, що сталася в квітні, досі не прибрані з території. Тут залишки обгорілого поролону і металеві каркаси складів. Поролон, який горить, за даними хіміків, утворює синильну кислоту, сажу, діоксиновмісні компоненти.

Зараз, згідно з рішенням міської ради Бібрки, хімічне підприємство тимчасово не працює. Мешканці ще у 2004 році протестували, що підприємство не дотримується правил техніки безпеки. Тоді власники встановили 2 фільтри, які за словами людей, нині вмикають лише тоді, коли приїжджає перевірка.

Заступник генерального директора «Полісинтезу» Зіновій Білик заперечує усі звинувачення на адресу фірми і стверджує, що робітники не бувають на лікарняному. Представник польського інвестора Томаш Шалайко стверджує: «Наше підприємство дотримується всіх вимог, звинувачувати підприємство у шкідливості — це свідчить про замовність протесту, рейдерська політична атака».

Більше місяця влада і відповідні служби не називають причин пожежі. Порушена кримінальна справа за фактом недотримання підприємством правил пожежної безпеки. А районна прокуратура порушила карну справу проти мешканців, які перекривали трасу з вимогою закрити підприємство.

Водночас санітарна служба і екологи області запевняють, що екологія в Бібрці після пожежі в нормі.
XS
SM
MD
LG