Доступність посилання

ТОП новини

Гарячі хлопці з долини річки По. Хто нині керує Італією?


Наталка Кудрик Рим, 26 травня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Півтора місяця минуло з часу переконливої перемоги правоцентристських сил на виборах в Італії. За цей короткий період уряд Сильвіо Берлусконі дав зрозуміти, що всерйоз налаштований вирішити нагальні проблеми країни. Чи не найактивнішу роль у цьому відіграє ключовий союзник прем’єра – ультраправа партія «Північна Ліга». Вона несподівано для багатьох здобула на виборах високий результат: понад 8% голосів. Як кажуть в Італії, країною керують тепер «легісти-сепаратисти». Хто вони гарячі хлопці з північної Італії? Чого домагаються і за що вболівають?

Прапори прихильників партії «Північна Ліга» біля парламенту Італії, 26 травня 2008 р.
Офіційна ідеологія твердить: єдність італійських земель – найвища цінність і єдина умова для розквіту країни. Водночас майже у кожному з 20 регіонів Італії існує місцева сепаратистська організація чи об’єднання за автономію.

Наприкінці 1980-х років осередки північних областей Ломбардії, Венето і П’ємонту під проводом Умберто Боссі згуртувалися у політичний рух «Північна Ліга». Ідею партії відображає її гімн «Va Pensiero», уривок з опери Джузеппе Верді «Навуходоносор», в котрому єврейські вигнанці плачуть за рідною землею.

«Північна Ліга» відстоює автономію і незалежність області Паданія – територію долини річки По, що з півночі країни простягається до середини материкового італійського чобота. Багата Північ протистоїть бідному Півдню і столичному Риму, де, за переконаннями легістів, живуть дармоїди і панує корупція та організована злочинність.

Через терни до федералізму

Останніми роками «Північна Ліга» трохи відійшла від радикальних сепаратистських ідей, і завзято виступає за перетворення Італії у федеративну державу. Втілення таких планів Ліга почала з федералізації податкової системи, яку розробляє чинний міністр Умберто Боссі. Розвинені північні регіони давно нарікають на те, що їхні податки через держбюджет витікають у прірву, тобто на підтримку південних областей.

Так, робітник автопідприємства у П’ємонті зазначає: «Ми підтримуємо податковий федералізм. Бо, наприклад, не маємо достатньо грошей для ремонту доріг, а обсяг регіонального ВВП досить пристойний. Тому нам потрібні ці ресурси на місці, щоб також мати змогу відправити дитину у ясла».

Нелегалам не місце в Італії

Окрім федералізму «Північна Ліга» виступає за суттєве обмеження імміграції всередині країни. На цьому фронті господарює інший лідер партії – Роберто Мароні, міністр внутрішніх справ. Він уже вніс до законопроекту положення, відповідно до якого нелегальне перебування на території Італії вважатиметься кримінальним злочином, яке каратиметься до 4 років ув’язнення або видворенням із країни. Міністр Мароні відкидає критику опонентів, що, мовляв, подібні заходи загострять соціальні і міжетнічні конфлікти в країні.

«Максимальна суворість стосовно нелегалів, бо цього вимагає від влади чесний громадянин. Максимальна гостинність для тих, хто прибуває до Італії на законну працю, таких ласкаво запрошуємо. Але хто приїздить сюди, щоб скоювати злочини, порушувати закони чи європейські нормативи, ті не можуть перебувати на території Італії, так само, як не можуть перебувати у Франції чи в Німеччині», – заявив міністр внутрішніх справ Роберто Мароні.

Легісти замінили комуністів

За останніми опитуваннями, більшість італійців позитивно оцінюють перші кроки правоцентристського уряду. І така підтримка громадської думки для міністрів із «Північної Ліги» є неабияким стимулом.

Легісти – відомі євроскептики. У парламенті вони помітні своїми краватками символічного зеленого кольору як прапор Паданії. Члени партії вважаються представниками інтересів середнього класу. А після квітневих виборів взялися захищати ще й інтереси робітників, отримавши від них по всій Італії багато голосів. Таким чином у цій місії легісти замінили запеклих лівих опонентів – комуністів, котрі вперше опинилися за бортом італійського парламенту.

Матеріали до теми:

• ЄС засуджує політику Італії стосовно ромів • Італія зачиняє двері нелегальним мігрантам • Новий уряд Італії: команда відданих союзників Берлусконі
XS
SM
MD
LG