Доступність посилання

ТОП новини

Українській соняшниковій олії не солодко


Юлія Жмакіна Одному з найуспішніших товарів українського виробництва – соняшниковій олії – нині непереливки. Причому як всередині країни, так і ззовні. Тепер соняшниковою олією займатиметься навіть Конституційний суд України.

Київ, 26 травня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Одному з найуспішніших товарів українського виробництва – соняшниковій олії – нині непереливки. Причому як всередині країни, так і ззовні. Тепер соняшниковою олією займатиметься навіть Конституційний суд України.

Від 22 березня до 1 липня український уряд обмежив експорт соняшникової олії. «Заковтовані» виробники були змушені зупинити заводи.

Генеральний директор об’єднання «УкрОліяПром» Степан Капшук повідомив: «На сьогодні зупинено 15 заводів із 23. Тільки 5 заводів, які отримували левову частину квот, сьогодні працюють. Минулого року врожай був 5 мільйонів 300 тисяч тон, виробництво олії збільшилось у 4–5 разів. Минулого року ми виробили 2 мільйони 400 тисяч тон олії – увесь Радянський Союз свого часу виробляв 2 мільйони 800 тисяч. Питається, навіщо було зупиняти галузь, яка має такі результати?».

Обмеженням вивозу олії з України уряд захищає споживачів – пояснює голова Держрезерву Михайло Поживанов: «У той час, коли собівартість олії близько 8 гривень за літр, ціни на ринку стрибнули до 13-14 гривень і вище. І в цій ситуації уряд мав примушувати товаровиробників знижувати ціну для споживачів. Щоб був вплив на них».

Ющенко зупинив дію постанови Кабміну

За соняшникову олію сьогодні заступився сам Президент України. Він зупинив дію постанови Кабміну і попросив Конституційний Суд перевірити конституційність її. Ліберал Ющенко не розуміє: чому успішним українським виробникам при надлишку олії на внутрішньому ринку не дають заробити за кордоном, де нині (так само як і в Україні) стрімко ростуть ціни на продукти харчування і їх не вистачає.

Представник Президента у Кабінеті Міністрів Олександр Шлапак зазначив: «Ми маємо непросту ситуацію, яка складається зараз на зовнішніх ринках щодо цін на харчі. Однак ми не можемо не скористатись такою ситуацією для того, щоб зробити український аграрний ринок ключовим і найбільш перспективним ринком у розвитку української економіки, у нас для цього є усі можливості. Президент наполягає, щоб ми максимально наростили виробництво української аграрної продукції: мова йде про зерно, олію, м’ясо і цукор».

За даними Міністерства аграрної політики та експертів, Україна здатна експортувати 500 тисяч тон олії до кінця серпня. І це при повному забезпеченні власного ринку.

Голова Держрезерву Михайло Поживанов вважає, що Президент просто бореться із урядом і його руками лобіюють свої інтереси великі експортери соняшникової олії.

«Таке враження, що це навмисне робиться, щоб внутрішні ціни могли доводити до зовнішніх. В Україні їм абсолютно нецікаво буде продавати, без квотування вони будуть вивози на Захід. А там ціни набагато більші. Я переконаний, що жодного порушення Конституції у діях уряду немає. Це нічого іншого, як адміністративний вплив з боку Президента на дії уряду. Тобто непритаманні функції Главі держави. Там іде лобіювання інтересів двох великих експортерів і нічого іншого. І за хабарі все це робиться. Навіть укази Президента».

Єврокомісія встановила Україні суворі умови

У цей же час нелегко українській олії ведеться і за кордоном. Після того, як європейці у 13 країнах «пронюхали» у ній елементи нафтопродуктів, Єврокомісія минулої п’ятниці встановила досить суворі умови ввозу до себе олії з України. Серед них, зокрема, наявність сертифікатів про відсутність домішок мінеральних олій у кожній партії. Ці заходи європейці обіцяють переглянути не раніше, ніж за рік.

Тим часом генеральний директор об’єднання «УкрОліяПром» Степан Капшук висловив упевненість у тому, що Україні вдасться домовитись про відновлення експорту олії до ЄС.

«Я думаю, ми домовимось. В нас унікальна технологія, якість насіння соняшника відмінна, чомусь ні в кого не виникало жодних претензій щодо якості, коли минулого року при експорті 1 мільйона 928 тисяч 55% нашої олії було поставлено до ЄС. Це йдуть маркетингові війни за володіння сировинними ресурсами. Ніхто не хоче бачити Україну як надійного постачальника», – зазначив Степан Капшук.

Матеріали до теми:

• Єврокомісія схвалила суворі умови імпорту української олії • Нафтопродукти в українській олії: проблеми з контролем якості чи удар в спину від конкурентів? • Єврокомісія не заборонятиме імпорт соняшникової олії з України, але розглядає заходи суворого контролю за її імпортом • Українську олію Євросоюз поставить у жорсткі умови
XS
SM
MD
LG