Доступність посилання

ТОП новини

Росія повертає Молдову в свої обійми?


Прага – Після років хитань і кроків у бік Заходу Молдова, як тепер виглядає, знову повертається у тінь Кремля. Цього тижня президент Молдови Владімір Воронін підписав закон про стратегію національної безпеки, що проголошує Молдову нейтральною державою. Водночас Росія активізувала зусилля щодо врегулювання придністровського конфлікту – на певних умовах.

Віднедавна Москва кардинально змінила свою позицію щодо цього конфлікту. Росія дає знати, що піде на такий варіант угоди, який на сто відсотків гарантуватиме територіальну цілісність Молдови. Ба більше – Росія готова вивести з Придністров’я півтори тисячі своїх вояків.

Але в обмін на це Кремль хоче, щоб Кишинів забув про вступ до НАТО. Росія також домагається, щоб Молдова покинула регіональну організацію ГУАМ, до якої зараз іще входять Грузія, Україна та Азербайджан і яка має на меті бути противагою російському впливу.

Цього тижня в інтерв’ю Радіо Свобода міністр закордонних справ Молдови Андрей Стратан заперечив, що Кишинів піддався тискові Росії. «Ми не здаємося. Ми хочемо, щоб цю проблему розв’язували в інтересах Молдови, ми хочемо реінтегрувати територію Молдови та об’єднати громадян, які живуть на лівому і правому берегах Дністра. Ми обговорювали це питання з нашими колегами з Вашингтона, з Брюсселя і ми також обговорюємо його з нашими колегами в Москві», – заявив молдовський міністр.

Після розвалу Радянського Союзу Росія традиційно використовувала заморожені конфлікти на його колишніх теренах, щоб дбати про свій вплив. Але якщо через свою підтримку сепаратистів в Абхазії і Південній Осетії Росія вже дійшла до серйозного конфлікту з грузинським керівництвом, то на Молдову нині вона готова дивитися інакше.

Новий погляд Росії на Молдову

Головний редактор журналу «Росія в глобальній політиці» Федір Лук’янов пояснює це так: «Стосовно Молдови у Росії теоретично є вибір: або зробити ставку на остаточне розлучення між Придністров’ям і Кишиневом – і це означає появу ще одного анклаву за зразком Калінінграда, з яким не дуже зрозуміло, що робити, з огляду на те, що з Придністров’ям межує не Росія, а Україна, – або отримати гарантію, що Молдова буде проводити проєвропейський курс, але вступати до НАТО не буде».

Такі гарантії Москва, можливо, вже отримала після того, як Молдова офіційно затвердила свій нейтральний статус. Голова комітету у справах СНД Державної думи Росії Олексій Островський тепло привітав цей крок. Під час візиту до Тирасполя цього тижня Островський повідомив лідерів самопроголошеної республіки, що Москва не готова визнавати незалежність Придністров’я.

У розмові з Радіо Свобода російський депутат висловив ще й таке побажання: «Ми сподіваємося, що в перспективі можливий вихід Молдови з ГУАМ. Ми також вважаємо, що керівництво Молдови, на відміну від керівників Грузії та України, діє саме в інтересах свого народу, бо, за соціологічними опитуваннями, більшість громадян Молдови виступає проти вступу своєї країни у Північноатлантичний союз».

Якщо ж Молдова вийде з ГУАМ, то продемонструє свою залежність від Росії, каже Радіо Свобода голова парламентського комітету з питань європейської інтеграції України Борис Тарасюк: «Звичайно, що мета Росії полягає у тому, щоб зруйнувати це об’єднання або завдати йому шкоди, оскільки Росія ним не керує».
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG