Доступність посилання

ТОП новини

Держдума пропонує розірвати Договір про дружбу з Україною


Держдума Росії

У середу Державна дума Росії прийняла заяву, в якій пропонує керівництву своєї країни у разі приєднання України до Плану дій для членства в НАТО або форсування її вступу до Північноатлантичного союзу «вважати це одностороннім виходом» України з Договору про дружбу, співпрацю і партнерство і «розглянути питання про вихід Росії з цього документа».

Російські депутати заявляють, що саме влада України винна в тому, що стан російсько-українських міждержавних відносин викликає зараз глибоке занепокоєння.

У зверненні мовиться, що українська влада «фактично змінює нейтральний статус України» і «спричиняє масові порушення прав і свобод російського й російськомовного населення» цієї країни.

Особливі ж претензії в російських парламентарів до дій української сторони щодо Чорноморського флоту Росії.

*******

На таку заяву російських колег по-різному відреагували в українському парламенті. Представники Партії регіонів вважають причиною появи таких закликів «непродуману зовнішню політику України». Натомість у «Нашій Україні – Народній самообороні» пропозицію Держдуми називають «шантажем» і «політичним тиском».

МЗС України наразі готує свою відповідь на заяву Держдуми.

Київ стверджує, що зміцнення зв’язків між Україною та Північноатлантичним союзом жодним чином не загрожує Росії.

Президент України розраховує на приєднання до плану дій для членства в НАТО до кінця цього року.

*******

Віктор Ющенко називає спроби переглянути Договір між Україною і Росією великою політичною помилкою

Президент наголосив, що на сьогодні відносини між Україною та Росією мають найвищий статус стратегічного партнерства, і це визначено в Договорі про дружбу.

«Я переконаний, що є великою політичною помилкою піддавати ревізії характер цих відносин. Але очевидно, що не все залежить від української сторони», – сказав Віктор Ющенко на брифінгу після переговорів із президентом Словенії Данілом Тюрком.

Ющенко заявив, що Україна відповідально ставиться до відносин із Росією.

«Ми розцінюємо ці відносини як відносини між двома сусідами, вічними сусідами. Ми будуємо їх на принципах, які засвідчують і на державному, і на людському рівні велику повагу до російської держави, російського народу. Я ніколи не допускав і не буду допускати ті тональності чи застосування слів для характеристики цих відносин, які б дискредитували державу чи двосторонні стосунки», – сказав Президент.

Водночас він вкотре повторив, що Україна є суверенною державою і тому вибудовуватиме свою зовнішню політику, виходячи з національних інтересів.

Ющенко наголосив, що Україна будує свою політику не проти третьої сторони, не проти будь-якого сусіда.

Він запевнив, що на території України не будуть розміщуватись жодні військові бази інших країн.

*******

Будь-які радикальні заяви погіршують стан українсько-російських відносин, вважає Юлія Тимошенко

Коментуючи заяву Держдуми Росії, Прем’єр-міністр заявила, що Україна і Росія, вибудовуючи свої відносини, мають спиратися на об’єднувальні чинники.

Тимошенко також запевнила, що уряд України виконуватиме угоду щодо перебування Чорноморського флоту Росії в Криму.

*******

Росія далі погрожує Україні «серйозними наслідками»

Останні заяви української влади можуть спричинити «не лише звернення Держдуми, а й серйозніші наслідки», заявив спікер нижньої палати російського парламенту Борис Гризлов під час зустрічі в середу з лідером Партії регіонів України Віктором Януковичем.

Зокрема, за словами Гризлова, його непокоять заяви Президента Вiктора Ющенка щодо інтенсифікації процесу вступу України до НАТО i «передчасного», як він вважає, обговорення виведення Чорноморського флоту після 2017 року.

*******

МЗС вважає неможливим збільшення складу Чорноморського флоту Росії в Криму

Так у Міністерстві закордонних справ України відреагували в середу на минулотижневу заяву головнокомандувача Військово-морського флоту Росії Володимира Висоцького.

30 травня той заявив, що базові угоди з питань Чорноморського флоту буцімто дають Росії можливість мати на території України до 100 бойових кораблів за нинішньої наявності 35 і до 25 тисяч військових за нинішніх 11 тисяч. При цьому Висоцький говорив про відсутність перешкод для доукомплектування флоту.

Натомість Міністерство закордонних справ України зазначає, що перелік військових кораблів Росії на території Криму чітко зафіксований в угоді між Україною й Росією, яка не передбачає права вводити нові військові кораблі Чорноморського флоту. А питання заміни будь-якого корабля на новий може бути розглянуте на переговорах за умови дотримання принципу заміни на інше судно такого ж типу або класу.

*******

Україна й Росія в червні продовжать переговори про виведення Чорноморського флоту

Як повідомив міністр закордонних справ Володимир Огризко, саме тоді відбудеться чергове засідання підкомісії з питань перебування російського флоту в Криму.

Міністр нагадав, що під час візиту до Росії він передав проект меморандуму, який передбачає погодження кроків щодо своєчасного виведення російського флоту з території України.

*******

Позаминулого тижня МЗС України підтвердило, що Київ не розглядає можливість пролонгації терміну тимчасового перебування Чорноморського флоту Росії в Криму після 2017 року, коли збігає чинність договорів про це.

Перед тим Рада нацбезпеки й оборони України доручила Кабінетові Міністрів підготувати і внести до парламенту законопроект про припинення з 2017 року дії міжнародних договорів про тимчасове перебування на території України флоту Росії. Це рішення ввів у дію Президент України своїм указом.

У четвер Віктор Ющенко прибуде до Росії з дводенним візитом.

Він обговорюватиме з російським колегою Дмитром Медведєвим, серед іншого, й питання флоту.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG