Доступність посилання

ТОП новини

«Співці української старовини». У Дніпропетровську «зустрілись» твори художників-друзів Дмитра Яворницького


Дніпропетровськ – У Дніпропетровську, в меморіальному музеї-садибі Дмитра Яворницького відкрилася виставка живопису та графіки художників, яких називають «співцями української старовини». Цю колекцію з Харківського художнього музею привезли уперше. Автори картин – відомі в Україні митці, сучасники і друзі славетного історика Дмитра Яворницького.

Н. Самокиш «Битва запорозьців з татарами»
Чотири стіни – чотири художники-однодумці… У колишніх покоях дружини Яворницького, де зараз працює виставкова зала, непересічна експозиція. Зустріч друзів майже через сто років – так називають її музейні фахівці.

Відомі українські художники Сергій Васильківський, Микола Самокиш, Опанас Сластіон та митець зі світовим ім’ям Ілля Репін… Усі четверо не тільки свого часу зазнали впливу Дмитра Яворницького як співця української теми, а й були його щирими приятелями.

Дуже теплі стосунки поєднували і їх чотирьох. Дослідники кажуть, ця дружба була такою міцною, бо зародилася у злиденні юні роки на чужині, у Петербурзі, де вихідці з України здобували освіту.

«Сергій Васильківський, Опанас Сластіон і Микола Самокиш під час навчання в Петербурзькій академії, коли вони були бідними студентами, жили на горищі. Дружба, яка зароджувалась в ті роки, потім переросла в плідну працю на ниві української культури», – розповідає науковий співробітник музею Віктор Єкшов.

До праці задля України

Кожного зі своїх товаришів-художників Яворницький заохочував до вивчення і змалювання української минувшини, зокрема, відтворення героїчних сторінок Запорозької Січі.

«Благородний сине Украйни, трудись, і благородна мати віддячить тобі сторицею», – закликав Яворницький Сергія Васильківського. На виставці представлено понад десяток оригіналів його робіт.

І. Рєпін «Портрет Драгомирова»
Найцікавішими фахівці вважають замальовки зразків української сакральної архітектури, зроблені в різних регіонах, від Карпат до Наддніпрянщини. Жодної із зображених церков нині не існує, тому для дослідників ці малюнки безцінні, каже Віктор Єкшов.

Особливе місце в експозиції належить творам Іллі Репіна. Із Харкова привезли його ранні роботи. У невпевнених штрихах, завважують фахівці, вже відчутна самобутня манера майстра.

Дмитро Яворницький познайомився з Репіним у Петербурзі, у чи не найскладніший період свого життя, безгрошів’я і переслідувань за працю в царині українознавства. Дружба тривала майже півстоліття.

Як відомо, Яворницький був натхненником і порадником художника у створенні знаменитої картини «Запорожці пишуть листа турецькому султанові» і навіть позував йому в одязі січового писаря. А останній лист Репіна був адресований саме йому, Яворницькому.

Із життєвим шляхом Дмитра Яворницького перетнулися долі ще двох українських художників. Опанас Сластіон, відомий пейзажист і портретист, під його керівництвом певний час працював у Катеринославському історико-краєзнавчому музеї, а Микола Самокиш створював батальні сюжети на теми запорозьких походів для того ж таки музею. Обидва митці увійшли до історії культури як невтомні трудівники ниви українського відродження.

Ознайомитись із експозицією художників-співців старовини у будинку-музеї Яворницького можна буде до кінця червня.
  • Зображення 16x9

    Юлія Рацибарська

    Журналістка-фрілансерка. Працюю кореспонденткою Радіо Свобода в Дніпрі з 2006 року. Народилась на Дніпропетровщині. Закінчила факультет систем і засобів масової комунікації Дніпровського національного університету – магістр журналістики. Писала для місцевих та загальноукраїнських газет і журналів, працювала новинкаркою та дикторкою на радіо, кореспонденткою та редакторкою сайту в інформагенції. Пишу, фотографую, надихаюсь історіями людей.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG