Відомі українські художники Сергій Васильківський, Микола Самокиш, Опанас Сластіон та митець зі світовим ім’ям Ілля Репін… Усі четверо не тільки свого часу зазнали впливу Дмитра Яворницького як співця української теми, а й були його щирими приятелями.
Дуже теплі стосунки поєднували і їх чотирьох. Дослідники кажуть, ця дружба була такою міцною, бо зародилася у злиденні юні роки на чужині, у Петербурзі, де вихідці з України здобували освіту.
«Сергій Васильківський, Опанас Сластіон і Микола Самокиш під час навчання в Петербурзькій академії, коли вони були бідними студентами, жили на горищі. Дружба, яка зароджувалась в ті роки, потім переросла в плідну працю на ниві української культури», – розповідає науковий співробітник музею Віктор Єкшов.
До праці задля України
Кожного зі своїх товаришів-художників Яворницький заохочував до вивчення і змалювання української минувшини, зокрема, відтворення героїчних сторінок Запорозької Січі.
«Благородний сине Украйни, трудись, і благородна мати віддячить тобі сторицею», – закликав Яворницький Сергія Васильківського. На виставці представлено понад десяток оригіналів його робіт.
Найцікавішими фахівці вважають замальовки зразків української сакральної архітектури, зроблені в різних регіонах, від Карпат до Наддніпрянщини. Жодної із зображених церков нині не існує, тому для дослідників ці малюнки безцінні, каже Віктор Єкшов.
Особливе місце в експозиції належить творам Іллі Репіна. Із Харкова привезли його ранні роботи. У невпевнених штрихах, завважують фахівці, вже відчутна самобутня манера майстра.
Дмитро Яворницький познайомився з Репіним у Петербурзі, у чи не найскладніший період свого життя, безгрошів’я і переслідувань за працю в царині українознавства. Дружба тривала майже півстоліття.
Як відомо, Яворницький був натхненником і порадником художника у створенні знаменитої картини «Запорожці пишуть листа турецькому султанові» і навіть позував йому в одязі січового писаря. А останній лист Репіна був адресований саме йому, Яворницькому.
Із життєвим шляхом Дмитра Яворницького перетнулися долі ще двох українських художників. Опанас Сластіон, відомий пейзажист і портретист, під його керівництвом певний час працював у Катеринославському історико-краєзнавчому музеї, а Микола Самокиш створював батальні сюжети на теми запорозьких походів для того ж таки музею. Обидва митці увійшли до історії культури як невтомні трудівники ниви українського відродження.
Ознайомитись із експозицією художників-співців старовини у будинку-музеї Яворницького можна буде до кінця червня.