Доступність посилання

ТОП новини

Музей, що остерігається реклами


Івано-Франківськ – До Державного реєстру наукових об’єктів, що становлять національне надбання України, внесено мінералогічну колекцію геологічного музею Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. Таке рішення прийняв Кабінет Міністрів України в цьому році. Це і свідчення особливої цінності колекції, і можливість отримати додаткові кошти на її утримання і поповнення.

Коли на початку 60-х років один з факультетів Львівської політехніки було переведено до Івано-Франківська, навчальний заклад – тоді один з трьох нафтових в Союзі, тепер єдиний такого профілю в Україні – отримав і геологічний музей. Самій же колекції мінералів вже більше 130 років. Чимало «камінців» унікальних, – каже завідувач кафедри теоретичних основ геології, кандидат геолого-мінералогічних наук, доцент Орест Стельмах.

«Деякі з них відібрані з тих родовищ світових, які на даний момент вичерпані і не існують. Тобто при втраті такого взірця поновити його вже нема можливості».

«Не ховаємо нічого, але порядок має бути»

В геологічному музеї зібрані унікальні взірці гірських порід, мінералів, представників фауни і флори з усієї планети. Скільки експонатів, які особливо цінні, де саме знаходиться геологічний музей, – такі запитання Орест Стельмах називає дещо провокаційними.

«Там є цінні взірці, тому ми не рекламуємо, де він, розумієте. В нас часто буває, що від народу засекречують народні надбання. Не для того, щоб сховати від народу, а щоб вберегти від вандалізму. Ми не ховаємо нічого, але має бути порядок».

Музей спеціалізований, розрахований насамперед на науковців. Хоча в екскурсіях не відмовляють освітнім закладам, природничим організаціям. Тут навіть проходять заняття студентів.

Додатковий транш для розвитку

Підтримку адміністрації університету геологічний музей відчував завжди, навіть в найскрутніші часи. Втрата його була б непоправною – це розуміли всі. Зміна статусу музею дасть можливість одержувати державні кошти і на підтримку колекції, створення відповідних умов зберігання, і на її поповнення, придбання нових взірців. Є ще чимало невиставленого матеріалу, тож створюватимуться нові експозиції. Орест Стельмах називає це «своєрідним траншем для розвитку». Визначальними ж плюсами вважає популяризацію мінералогічної колекції і визнання її гідного рівня.

«Просто геологічний музей – це одне, музей, який має статус національного надбання, – це зовсім інше ставлення і зовсім інше зацікавлення у людей», – каже науковець.

Кошти з державного бюджету на збереження мінералогічної колекції в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу повинні піти з наступного року.
  • Зображення 16x9

    Галина Добош

    Радіо Свобода співпрацюю з 2007 року. Власкор по Івано-Франківській області. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG