Доступність посилання

ТОП новини

«Курортний обман». Наскільки захищені українці від недоброякісного відпочинку?


Сто сімдесят сім українських туроператорів позбулися цього року ліцензій на здійснення своєї діяльності. У державній службі туризму і курортів, яка відкликала ліцензії, вважають, що фірми порушували законодавство і не могли гарантувати туристам належний рівень послуг. Як не стати жертвою нечесних турфірм? Наскільки реально людині отримати відшкодування збитків за поганий сервіс?

«Випадкові» туристичні фірми

На ринку туристичних послуг України нині працюють біля двох з половиною тисяч туроператорів. Більшість з них лише називаються «операторами», але не є такими по суті, бо не мають блоків місць на літаках чи готелях, самостійно не формують тури. Невисока вартість ліцензії - 340 гривень - дає можливість для існування «випадкових» фірм, які не можуть забезпечити людей якісним відпочинком, каже Леонід Матвєєв, начальник відділу контролю за туристичною діяльністю при КМДА. На сьогоднішній день підприємству, щоб отримати конкурентний продукт, треба заздалегідь заплатити за місця відпочинку, чартерні авіарейси. А якщо в підприємства таких обігових коштів нема, то воно не має таких можливостей. Саме в таких випадках і можливі «проколи».

Окремі туроператори, в основному невеликі компанії, вважають нещодавні кроки чиновників жорсткими. На їхню думку, у такий спосіб відбувається монополізація ринку, і дрібні фірми змушені будуть згорнути свій бізнес. Водночас, за словами Ігоря Голубахи, голови асоціації туроператорів України, на сьогоднішній день законодавчі вимоги, необхідні для здійснення туристичної діяльності, є недосконалими. Наприклад, мінімальний розмір фінансової гарантії операторів - 20 тисяч євро - не може покрити всі видатки. Адже навіть за невиліт одного літака чи неповернення одного автобуса з-за кордону відшкодування для туристів значно більші.У Росії сума фінансової гарантії, яка надається туристам, більша в 10 разів, ніж в Україні.

Як захиститися?

Однією з жертв недобросовісних турфірм стала киянка Михайлина. Разом з приятелькою вони купили тур до Туреччини, а коли приїхали на місце відпочинку, то з’ясували, що обіцяний тризірковий готель виявився звичайним пансіоном. «Це було схоже на поганий радянський піонерський табір. Нас поселили не в одномісний номер з краєвидом, а в напівсирий підвал». Туристкам довелося самостійно їхати в інше місто в центральний офіс турецької фірми, вимагати покращення умов. Їхні скарги почули й переселили в кращий готель, де вони й провели решту відпочинку.

Таких ошуканих, як Михайлина, туристів щороку кілька сотень, каже Володимир Колесник, головний спеціаліст сектору захисту прав та безпеки туристів Держслужби курортів та туризму. Найбільша кількість скривджених припадає на зимовий і літній сезони. Однак не всі скарги об’єктивні, з кожною треба розбиратися, викликати директора туристичної агенції, стверджує чиновник.

Нині в Україні такого відвертого обдурювання туристів, як це було ще років сім тому, вже немає, вважає головний редактор одного з туристичних журналів Леся Москаленко. Ринок став цивілізованішим, і людині навряд чи доведеться ночувати не в готельному номері , а просто неба на пляжі. Проте, перш ніж купувати у фірмі путівку, необхідно поцікавитися, як довго компанія працює на ринку, ретельно вивчити договір і отримати квитанцію про оплату туру. Але і це не гарантує повного захисту від прикрих несподіванок.

Якщо трапилася підміна готелів, або замість п’ятиразового харчування на місці ви одержуєте лише сніданок, то отримати компенсацію цілком реально, каже юрист, голова товариства захисту прав споживачів Владислав Адрющенко. Необхідно зафіксувати на фото- чи відеокамеру погані побутові умови чи неякісні харчі і з цими доказами прямувати до турфірми.
Якщо споживач правильно зафіксував, що йому збитки нанесені, то фірма їх компенсує. Коли докази чіткі, то діло не доходить до суду.

В українців ще немає культури захисту своїх прав. Наприклад, у Бельгії існує ціла система страхувань від різного роду непередбачуваних ситуацій, страхування на випадок, коли споживач анулює замовлення. Якщо умови відпочинку не відповідають обіцяним турагентством, споживач, сфотографувавши деталі, які його не влаштовують, може звернутися до спеціальних служб і навіть судів. Нещодавно подібна історія зі скаргами на недобудований басейн на віллі в приморському містечку Остенде, орендованій через турагентство, транслювалася навіть по місцевому телебаченню. Найбільш передбачливі користуються інформацією організацій, що проводять різноманітні тестування: від продуктів харчування до якості будівельних робіт. Наприклад, компанія «Тест-Закупівля» (TEST-ACHAT) проводить регулярні моніторинги туристичного ринку і надає поради населенню у виборі путівок.

Саме безвідповідальність, кажуть знавці туристичного бізнесу, це те, чим грішать навіть солідні турфірми і потужні авіакомпанії в Україні. Тож найкращий спосіб уберегтися від неприємних несподіванок - це власноруч застрахуватися, забронювати номер у готелі, розрахувати переліт і придбати квитки. Наслідком ваших часових витрат і марудної праці буде та сама стовідсоткова якість відпочинку.

Чи влаштовує Вас якість туристичних послуг , які надають фірми? Чи були випадки, коли вас обдурили?
Олена, журналістка: Мої друзі стикалися з такими проблемами.У мене не було такого, але вважаю, що слід звертатися лише до великих перевірених фірм, навіть переплачувати трохи, але бути впевненим у якості.
Богдан, студент: У мене була така ситуація в Єгипті. Там все було гірше, ніж обіцяли – від їжі й закінчуючи подорожами. Нема смислу розбиратися з ними на місці, а коли приїжджаєш до Києва, то це вже неважливо.
Любов Анатоліївна, домогосподарка: Я задоволена тими послугами, які мені надавали. Але раптом що, то до суду подала б.
Євген, безробітний: Усі документи підписую я, якщо щось недогледів там – сам винен.
Ірина, менеджер турфірми: У нашій фірмі всі менеджери надають чітку інформацію, не обдурюють клієнтів. А взагалі треба завжди уважно читати угоду.
  • Зображення 16x9

    Марічка Набока

    У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка. У 2010-му отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Маю публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі «Ера». На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG