Доступність посилання

ТОП новини

На Волині розпочався фестиваль класичної музики «Стравінський і Україна»


Луцьк – П’ятий міжнародний фестиваль «Стравінський і Україна» відкрився на Волині. Що пов’язує талановитого російського композитора-неокласика з Україною?

Фестиваль-спогад про Ігоря Стравінського розпочався у Луцьку із «П’яти «Концертних танців» у виконанні академічного оркестру Львівської обласної філармонії. Стравінський був незвичним і багато в чому некомфортним для заскорузлих радянських чиновників. Дратувала їх і його іноді дисонансна новаторська музика, і, власне, біографія – композитор, який народився під Петербургом, заручився з українкою на маминій батьківщині – Волині, а після більшовицької революції жив і творив у Петербурзі, Нью-Йорку, Венеції.

Музику Стравінського донині високо цінують, її виконують найвідоміші оркестри світу, однак мало хто знає, що його найцінніші твори – балет «Весна священна», «Жар-птиця», «Петрушка», фантазія для оркестру «Феєрверк» та ще півтора десятка музичних знахідок – народилися саме в маєтку Стравінського у волинському Устилузі. Тут він проводив увесь вільний час напередодні Першої світової війни.

Тут народжувалось натхнення

Коли у 80-річному віці Ігор Стравінський прибув до Радянського Союзу, йому не дозволили відвідати милий серцю Устилуг – містечко стало прикордонним. Не довелося побачити посаджені власними руками сад і липову алею. Стравінський повернувся сюди тільки разом із музеєм, створеним у 1989 році. А вже з 94-го волиняни організували фестиваль пам’яті видатного композитора.

Нинішній – п’ятий за рахунком фестиваль – має кілька родзинок: по-перше, концерти відомих українських, російських і польських оркестрів і виконавців відбуваються ще й у Рівному та – сьогодні – в Устилузі.

Один із організаторів свята, заступник начальника обласного управління культури Василь Ворон розповів: «Ми знову повертаємося в Устилуг, так, як це було в 94-му році. Костянтин Борисюк і Спілка художників пропонують виставку модерного живопису – це той цікавий елемент, якого не було. А ще наукові конференції – минулорічна дала імпульс на кілька років фестивального життя. Ми намагаємося дотримуватися її цікавих рекомендацій. Одна з них – перенесення фестивалю в Устилуг, і акцент на автентичний фольклор».

Джерела творчості Стравінського – природа і фольклор

Поряд із такими відомими класичними виконавцями, як львівський оркестр «Кантабіле», луцький хор «Оранта», Янек Каліновський та Марек Шрезер із Польщі, у фестивалі беруть участь кращі фольклорні колективи області. Це закономірно – каже автор тригодинного документального фільму про Ігоря Стравінського, британський режисер Тоні Палмер, який презентував стрічку «Десь на кордоні» у Волинському будинку Просвіти.

«Я був у Сорочинцях, ми знімали пісню у виконанні хору. І я спіймав себе на думці, що звідкись знаю цю мелодію, цю пісню. А це була народна пісня. І я зрозумів через 50 років, що Стравінський відтворив мелодію цієї пісні, яку я чув у Сорочинцях. Нота в ноту…», – зауважив Тоні Палмер.

Фестиваль триватиме до неділі. Безперечно, він є подією в українському музичному житті, котра засвідчує – українці вміють цінувати культуру інших народів та шанувати пам’ять оспівувачів свого краю – від Лесі Українки та Міцкевича – до музичного бунтівника Ігоря Стравінського, котрий через усе своє життя проніс любов до маленької батьківщини своїх предків.

  • Зображення 16x9

    Валентина Одарченко

    Співпрацює  з  Радіо Свобода з 2000 року, власний кореспондент у Рівненській і Волинській області. Народилася 1965 року в місті Дубно. Закінчила факультет журналістики Київського державного університету ім.Т.Г.Шевченка, юридичний факультет Національного університету «Острозька академія». З 1995 по 1999 рік очолювала першу на Рівненщині ФМ-радіостанцію «Нова хвиля».  Журналіст  Рівненської філії НТКУ. 

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG