Доступність посилання

ТОП новини

У столиці Португалії відкривають проспект України


Прага - Сьогодні в столиці Португалії з’явиться новий проспект – проспект України. Таким чином португальська влада вшановує не лише українську державу, але й тисячі українських заробітчан, які розбудовують цю південно-європейську країну. В церемонії відкриття має взяти участь Президент України. Віктор Ющенко у понеділок розпочинає офіційний візит до Португалії. Радіо Свобода запросило до розмови керівника Спілки українців Португалії Віталія Михайліва і спершу ми поцікавилися його реакцією на появу нового проспекту.

Керівник Спілки українців Португалії Віталій Михайлів
Віталій Михайлів:
Це має надзвичайно велике значення для нас, громадян України, які працюють тут вже понад 10 років. Тому що перша еміграція «четвертої хвилі» почалася, коли будувався міст Васко де Гама і коли будувався Центр Експо-98, там вже працювали наші люди. Тому можемо констатувати, що ми немалий внесок зробили в португальську економіку. Звичайно, ми пишаємося тим, що португальська влада віддячила нам. І за такий короткий період - наша держава молода і наша еміграція молода – ми змогли себе показати на високому рівні. І я впевнений, що ще буде португальська влада відзначати наш внесок в португальську економіку, тому що зараз іде спад кількості українських громадян на території Португалії. Засоби масової інформації, і місцева влада дуже серйозно занепокоїлися, чому українська громада покидає Португалію.

Радіо Свобода: Якщо українці покидають Португалію, то їдуть куди – в інші європейські країни, чи в Україну?

В.М.: Складається по різному. Їдуть на заробітки в інші європейські країни, але також частина повертається на Батьківщину. Приїзд (голови Верховної Ради) Арсенія Яценюка, який офіційно закликав українців повертатися, та і Президент, я думаю, також закличе українців повертатися додому. Ми також цікавимося новинами і від рідних, близьких чуємо, що не вистачає робочих рук на Україні, аби підготувати гідно Євро-2012. Та і взагалі заробітна плата стає на такому рівні як у Португалії, а в Києві та великих обласних містах також перевищує, тому, що розвиток України йде і це фактор беззаперечний.

Р.С.: Може скластися враження, що в керівників України особливе ставлення до українців Португалії. У квітні, як Ви вже згадували, з Вами спілкувався Голова Верховної Ради, тепер Президент. Як Вам це вдається?

В.М.: Можна констатувати, що це особливе відношення. Це наполеглива праця тисяч українців і ми завжди були динамічною громадою.

Р.С.: Якраз про інтереси української громади – чого Ви очікуєте власне від візиту до Португалії Віктора Ющенка?

В.М.: Ми очікуємо, аби змінилося відношення португальської влади щодо надання легального статусу українцям. Тому що сплачуються дуже великі кошти, аби отримати візу на перебування тут, порівняно з колишніми колоніями Португалії. Це хвилює нас, чому така нерівність.

Звичайно, ми також очікуємо, що буде підписаний Договір про соціальний захист і оці всі відрахування, які українські громадяни зробили на території Португалії, вони зможуть скористатися для отримання і нарахування пенсій як на території України, так і на території Португалії, звичайно вже за бажанням, де громадянин України вибере залишитися.

Р.С.: Португалія належить до групи держав, які на саміті НАТО в Бухаресті виступили проти надання Україні ПДЧ. Як українці в Португалії ставляться до членства в Альянсі?

В.М.: Відносяться позитивно. Скажімо, Португалія має свій острів Терсейра на якому є американська база, це війська НАТО. І тут якогось особливого тиску в НАТО немає, тому що португальська держава дуже глибоко співпрацює в економічному плані з Росією, в них дуже великий товарообіг. Ми відчуваємо, що це організація в яку ми можемо вступати і вступ не зашкодить ні в якому разі ні Україні, ні українському народу.

Р.С.: Українська влада домагається, щоб світ визнав Голодомор геноцидом українського народу. Чому досі немає такого рішення парламенту Португалії?

В.М.: Труднощі щодо визнання полягають у тому, що в Португалії дуже сильна Комуністична партія, яка зараз знаходиться в опозиції. Але я можу також повідомити, що вже маємо позитивні сигнали з міста Лагоша, з муніципальної ради, також з міста Алканена, де до кінця місяця обіцяють визнати на місцевому рівні Голодомор 32-33 як акт геноциду проти українського народу.

  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

XS
SM
MD
LG