Доступність посилання

ТОП новини

Проблема подорожчання пального в Америці


В американському Конгресі сенатська комісія з питань національної безпеки і урядових справ розглядає законопроекти, що мають на меті обмежити спекуляцію нафтою-сирцем на фондовій біржі. Так законодавці реагують на обурення водіїв високою ціною пального. Але реакція самих водіїв значно більш промовиста. Американці нині менше часу проводять за кермом.

Неозброєним оком помітити важко, особливо у Нью-Йорку. Тут, як і завжди, швидко не поїдеш, машин на вулицях подекуди більше, ніж пішоходів. Та й на автострадах у години «пік» не проштовхнутися. Але є відчутні ознаки певних змін.

У Хьюстоні, Техас, опубліковано звіт консультативної фірми Cambridge Energy Research. Дослідники доходять висновку, що подорожчання пального та економічний спад нарешті змусили американців їздити менше. Це підтверджується даними Міністерства транспорту.

У звіті зокрема читаємо, що цього року, уперше за останні 17 років, попит на бензин зменшується. Також вперше від кінця 70-х - початку 80-х років починає зменшуватися кількість миль пробігу. Тоді споживання пального зменшилося на 12 відсотків – причому причини зменшення були ті самі, що й сьогодні: різке подорожчання пального, економічне сповільнення і поліпшення економічності двигунів. Аж ось наближається найбільше національне свято року – 4 липня, річниця Декларації незалежності. Це довгий уік-енд, коли американці традиційно їдуть на природу – близьку й далеку. Так от, Американська автомобільна асоціація, клуб водіїв, передбачає у ці дні значний спалах активності на шляхах країни, скільки б не коштував бензин.

Відпрацьована олія стала цінністю

Між тим, появилися нові різновиди крадіжок пального – за допомогою помпи. З ресторанних дворів висмоктують з діжок їлку, використану рослинну олію. Вже було декілька арештів «олійних злодіїв». Раніше ресторани платили за вивезення цих відходів, а тепер відпрацьована олія стала цінністю, бо її вживають замість дизельної солярки. Літр солярки на заправці нині коштує десь півтора долара.

Крадуть також бензин просто з машин. У мого приятеля у Бронксі нещодавно вночі видоїли увесь бензобак з авта, запаркованого на вулиці. Він змушений був купити замок на бензобак. Мешканці західних штатів, за повідомленням «Нью-Йорк Таймс», їдуть до сусідньої Мексики, де бензин, субсидований урядом, удвічі дешевший.

В пошуку економічних машин

Тим часом, поменшало охочих купувати так звані спортивно-прикладні авта, всюдиходи зі вічно спраглими двигунами, бо доводиться платити грубі гроші за пальне. Компанія «Дженерал Моторз» вимушена закривати ті заводи, де з конвейєрів сходять «гаммери», «силверадо», «тахо» та інші важковаговики-всюдиходи.

За статистикою, цього року, вперше від 2001-го, продаж вантажівок-пікапів, венів і всюдиходів становить менше половини від проданих легкових авт. Люди воліють мати машини меншого розміру і більш економічні. Щоб позбутися вже виготовлених всюдиходів, компанії пропонують знижки до 8 тисяч доларів.

(Нью-Йорк-Київ-Прага)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG