Доступність посилання

ТОП новини

Уже сто років людей рятує SOS


Цей чи не найвідоміший сигнал про біду розшифровують в світі у десятки різних способів – врятуйте наші душі, стоп інші сигнали, врятуйте наше судно і таке інше. Хоча насправді SOS – це лише випадковий набір сигналів, який став зручним для розпізнавання і пам’яті. Сьогодні від його запровадження виповнилося сто років.

Капітан та радист на тонучому Титаніку, назва «The S.O.S.»
Чи не найзнаменитіше у світі послання – три крапки, три тире і знову три крапки – SOS – відзначає свої сто років. 1 липня 1908 року цей сигнал азбуки Морзе став загальновизнаний як повідомлення про те, що в морі є судно, яке зазнало біди.

Упродовж десятиріч завдяки SOS були врятовані десятки тисяч людських життів. А сам сигнал став частиною загальносвітової культури. Він був настільки популярний, що легендарна рок-група «Абба» використала його у своєму гіті: «Коли ти поряд, кохана, чому ж ти мене не чуєш, SOS».

До впровадження SOS більш-менш міжнародно визнаним сигналом біди кілька років був інший – CQD. Але ця комбінація знаків коду Морзе була не особливо чітка й зручна.

І врешті вирішили вживати в усьому світі створений спершу в Німеччині сигнал: три крапки, три тире, три крапки. В азбуці Морзе це відповідає літерам SOS, переданим без перерви між собою.

Міжнародне визнання SOS

Через рік після цього на новий сигнал очікував успіх. Лайнер британської судноплавної компанії «К’юнард» «Славонія» затонув біля Азорських островів, але вчасно подав сигнал SOS – і в результаті не загинула жодна людина, всіх урятували.

Але й після цього в світі продовжували користуватися й попереднім сигналом CQD. Остаточний перехід на SOS стався, як кажуть, лише після трагедії «Титаніка».

Цей океанський лайнер після зіткнення з айсбергом у 1912 році посилав упереміш обидва сигнали – CQD і SOS. Тоді деякі кораблі поблизу місця трагедії проігнорували обидва сигнали, вважаючи, що на «Титаніку» розважаються…

Сьогодні, в умовах глобалізації і системних кризових явищ у суспільствах та в природі, сигнал SOS набрав іще тривожніших тональностей. Чи не тому актуальний і сьогодні гіт «Абби» про те, що навіть поряд люди часто не чують або не хочуть чути такий знайомий сигнал SOS, сигнал про допомогу: «Коли ти поряд, кохана, чому ж ти мене не чуєш, SOS».

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG