Доступність посилання

ТОП новини

«Прискіпливіший кредит». Національний банк вирішив зробити умови надання споживчих кредитів жорсткішими


Національний банк України вирішив зробити жорсткішими умови надання споживчих кредитів. Що це означає для позичальників? І чи стануть вони менше брати кредитів?

Зміни та їх наслідки

За повідомленням Українського кредитно-банківського союзу НБУ розробив поправки стосовно умов видачі кредитів. Якщо вони почнуть діяти, банк, зокрема, муситиме оцінювати кредитоспроможність позичальника щоразу, коли укладають угоду про кредитну операцію. Нині фінансові установи можуть самі визначати періодичність перегляду цієї спроможності. За проектом майнові права на майбутнє нерухоме майно з житлового фонду розраховують протягом двох років з дати отримання кредиту. А на агропродукцію, яка стане власністю заставника після укладення договору застави (наприклад, майбутній урожай), - терміном до року.

Таким чином Нацбанк намагається після втілення цих змін зменшити ризики для банків та не підживлювати інфляцію, розповідає Наталія Вагіна, заступник директора департаменту НБУ. Мета заходів – забезпечення стабільності грошової одиниці та стабільності банківської системи.

Тим часом в Україні триває кредитний бум, констатують фахівці. Кількість кредитів, які беруть фізичні особи, зростає щороку на сто відсотків, зазначає експерт Олександр Жолудь. Він окреслив портрет сучасного українського позичальника, виділивши 3 групи. З одного боку, є молодь, яка активно бере кредити, наприклад, на мобільні. Інша група – це люди, які беруть кредит на житло. Зазвичай, це люди зі зарплатнею вищою за середню віком понад 25 років. Третя група – це ті, які беруть побутову техніку. У них доходи середні.

Якщо ситуація з наданням кредитів залишиться незмінною, це може зруйнувати банківську систему в Україні, запевняє Ярослав Солтис, колишній заступник голови НБУ. І постраждають не лише банківські установи, а й пересічні позичальники. Він вважає, що, якщо не укріпити гривню чи не посилити вимоги до видачі кредитів, то кредитний портфель може зрости у цьому році на 70%. Ярослав Солтис стверджує, що Національний банк такими кроками намагається врятувати чимало банків від потенційного банкрутства. Хоча, на жаль, ці заходи дійсно відобразяться на споживачах. Адже кредити стали дорожчі, їх ціна виросла приблизно на 2%. Загалом банки почали давати кредити лише за наявності першого внеску – 20-30% від вартості квартири чи машини.

Брати чи не брати?

Один із тих позичальників, завдяки яким експерти говорять про кредитний бум в Україні, - киянка Ольга. Торік вона взяла в кредит ноутбук і зараз розмірковує над придбанням таким же шляхом автомобіля. Більш дешеві речі Ольга прагне купувати одразу, не переплачуючи відсотки.

Киянинові Олександру пощастило менше, ніж Ользі. Сподівання отримати кредит для придбання домашнього кінотеатру здійснилися лише в четвертому банку, до якого він звернувся. «Довідка про прибутки на сьогоднішній день не повинна вимагатися. Але в банку завжди питають про них, про офіційні, про неофіційні. Вони дзвонять на місце роботи, розпитують. Причини відмови в трьох банках мені не пояснювали».

Плани Нацбанку стосовно більш жорстких умов кредитування на позичальниках можуть позначитися одним суттєвим ризиком, зауважує економіст Олександр Рябченко. Адже, якщо будуть введені жорсткі обмеження, то люди будуть мати менше можливостей по споживчому кредитуванню. Також виникає питання: чи не будуть підвищуватися процентні ставки у раніше виданих кредитах?

Чи брали ви або ваші родичі, знайомі кредит?
Михайло, співак: Я не хочу бути комусь винний. Я краще буду заощаджувати, а потім куплю те, що я хочу.
Олександра, військовослужбовець: Я брала фотоапарат у безвідсотковий кредит, побутову техніку в кредит. А квартиру чи машину я навіть в кредит не можу купити.
В’ячеслав, керівник телевізійних проектів: Умови не дуже зручні для людей. Я заробляю стільки, що можу купувати майже всі речі без кредиту. Хоча квартира - це, звичайно, і в кредит дорого.
Віка, продавщиця: На техніку, під 12 відсотків. Для мене це зручно, Я не можу собі дозволити купувати речі без кредиту.
Євген, студент: Мої батьки купували квартиру та машину в кредит. На жаль, зараз, коли змінили умови кредитування, стало набагато важче. У населення нема таких заробітків, щоб такі відсотки виплачувати.
  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

  • Зображення 16x9

    Марічка Набока

    У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка. У 2010-му отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Маю публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі «Ера». На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG