Доступність посилання

ТОП новини

У Луцьку обговорили «вишеґрадський» досвід євроінтеграції


Втілення в Україні досвіду євроінтеграції країн Вишеґрадської четвірки обговорили у Луцьку учасники семінару, який у минулі вихідні провів Інститут трансформації суспільства. У центрі обговорення семінару постали заходи з благоустрою та розвитку інфраструктури міст. Йшлося про досвід Польщі, Угорщини, Чехії та Словаччини в царині вирішення самоврядних проблем та застосування його в Україні.

Як пояснив керівник Інституту трансформації суспільства Олег Соскін, Євросоюз побудований за моделлю передачі повноважень місцевим громадам.

«Людина повинна отримувати всі послуги там, де вона живе, – а це система місцевого самоврядування. Особливо малі й середні міста повинні стати центрами розвитку: розвитку підприємництва, особливо малого та середнього, створення мереж і партнерств між містами», – вважає він.

Нині Інститут трансформації суспільства сприяє формуванню таких мереж із «вишеґрадськими» країнами. Його фахівці формують польсько-українську, польсько-словацьку і польсько-чеську мережу міст.

Один із цих напрямів – створення технологічних парків, які сприяють розвиткові сучасної інфраструктури технічного обслуговування, каже Олег Соскін. У Словаччині таких парків уже 22.

«Де робляться парки? – Де є вищий навчальний заклад, університет. Сполучення знань науки університетської з ентузіазмом молоді, фахом і досвідом керівників місцевих громад – ось варіант, який сьогодні є абсолютно пріоритетним у ЄС», – каже він.

Тож у Луцьку є всі шанси для створення такого технопарку – адже тут існує добра наукова база.

Регіональні проекти за підтримки ЄС уже працюють на Волині

А тим часом Європейський Союз надає серйозні кошти саме на підтримку регіонів. Гроші йдуть безпосередньо на регіональний, а не на державний рівень. Отже, місцева влада має бути спроможна подати проектні пропозиції до Євросоюзу і працювати на рівні європейських стандартів. Проекти передбачають заходи контролю і конкретні результати.

Так роблять польські й чеські міста, наголосила менеджер Інституту міжнародних проектів Надія Матвійчук.

«Вони беруть гроші під реновацію своїх водоканалів, оновлення або надання первинного історичного образу своїм вулицям, вони беруть практично проекти для людей і для громад. Або – навчання молоді в сфері туризму, прикордонна співпраця, співпраця в рамках єврорегіонів «Буг», «Карпати» та інші. Це все реальні речі, які може вже отримувати й Україна», – повідомила вона.

Щодо проектів розвитку малого і середнього підприємництва, то вони вже працюють на Волині, каже заступник голови Волинської облдержадміністрації з питань економіки Василь Байцим.

За його словами, серед них – проекти розвитку туристичної інфраструктури Волині, створення агенції із залучення інвестицій чи й створення бази самих іноваційних проектів. Або й проект створення інкубатора, що виграв чи не найбільший бюджет.

Серед пропозицій, які можуть стати у добрій нагоді місцевій владі і громаді, волиняни відмітили для себе ще й ліквідацію сміттєзвалищ та вирішення містобудівних питань.

Тож досягнення європейських стандартів в українських містах цілком реальне за умови ініціативи та активності місцевих громад, констатували учасники семінару – підприємці, громадські лідери та представники влади.

(Луцьк – Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Валентина Одарченко

    Співпрацює  з  Радіо Свобода з 2000 року, власний кореспондент у Рівненській і Волинській області. Народилася 1965 року в місті Дубно. Закінчила факультет журналістики Київського державного університету ім.Т.Г.Шевченка, юридичний факультет Національного університету «Острозька академія». З 1995 по 1999 рік очолювала першу на Рівненщині ФМ-радіостанцію «Нова хвиля».  Журналіст  Рівненської філії НТКУ. 

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG