Доступність посилання

ТОП новини

155 років від початку Кримської війни, в якій Росія зазнала нищівної поразки


Віталій Пономарьов

Чи може існувати Росія без власного військового Чорноморського флоту? Півтора століття тому вона саме таким чином існувала упродовж кількох десятиліть після того, як затопила свій Чорноморський флот на вході до Ахтіярської бухти у Севастополі. А створювати новий бойовий флот західні країни-переможці заборонили Росії після її нищівної поразки у Кримській війні.


У травні 1853 року російський уряд зажадав від султана Абдул-Меджида визнати імператора Миколу І покровителем православного населення Османської імперії. Султан відмовився, натомість видав маніфест, яким гарантував своїм підданим свободу віросповідання. Попри це, російська армія 2 липня перейшла кордон по ріці Прут і окупувала територію залежних від Туреччини Молдовського та Волоського князівств.

Навесні Туреччина уклала договір про військовий союз із Великобританією, Францією та Сардинією. Британські та французькі кораблі піддали бомбардуванню Соловецький монастир, Кронштадт, Петропавловськ-Камчатський та Одесу.

Війна у Криму

У вересні 89 бойових та 300 транспортних кораблів союзників висадили на західному узбережжі Криму 62 тисячі французьких, англійських і турецьких вояків. Вони взяли Євпаторію, Керч та Балаклаву, розбили російські частини на ріці Альмі, оточили Севастополь і почали обстрілювати його з гармат.

Спроби російського командування відволікти сили коаліції союзників від Севастополя контрударами біля Інкермана, Євпаторії та на Чорній річці не мали успіху. Щоб закрити доступ союзній ескадрі до Ахтіярської бухти, російські моряки затопили на вході до неї 12 найбільших бойових кораблів Чорноморського флоту. Нарешті, на 349-й день облоги оборонці Севастополя залишили місто.

Поразка Російської імперії у Кримській війні була зафіксована Паризьким мирним договором 1856 року, за яким Росії заборонялося мати військовий флот на Чорному морі та арсенали і фортеці на узбережжі.

(Київ – Прага)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG