Доступність посилання

ТОП новини

«Повзуча рецесія» у США


Нью-Йоркська фондовая біржа

Економіка Сполучених Штатів переживає період рецесії, тобто значного зниження ділової активності. Такого висновку доходять оглядачі на підставі статистичних даних і спостережень економістів. Вони вважають, що цикл економічного уповільнення може протривати до наступного року, якщо не довше.

Що ж це за статистичні дані, на які спираються економісти? Насамперед – кволий продаж автомобілів.

Американці кажуть: варто «Дженерал Моторз» чхнути, як у всієї Америки нежить. А нині «Дженерал Моторз», найбільша автомобільна компанія світу, повідомляє, що минулого місяця продаж машин, особливо вантажівок і всюдиходів, зменшився на 18 відсотків.

В інших автовелетнів справи ще гірші: «фордів» купили майже на третину менше, а «Тойота», що має заводи в Америці, продала авт на 21 відсоток менше.

Кволий продаж примушує виробників скорочувати виробництво продукції і, бодай тимчасово, звільняти робітників.

Авто як показник усієї економіки

Чому американська економіка так залежить від продажу машин? Складові автомобіля – це сталевий прокат, чавун, алюміній, пластмаси, кераміка, гума, електроніка, комп’ютери, текстиль, дерево, скло. Всі ці галузі промисловості напряму пов’язані з автобудуванням.

Це не кажучи про торгівлю, яка теж потерпає, бо звільнені робітники мусять затягати пасок. Рівень безробіття сягнув 5,5%. Навіть мережа популярних кав’ярень «Старбакс» змушена закрити 600 своїх кав’ярень за браком клієнтів.

Тож, мабуть, недарма сьогодні «Нью-Йорк Таймз» на першій сторінці примістила фото ряду непроданих авт на дилерському майданчику з приміткою, що продаж найгірший за останні 10 років.

Занепад переживає й житлове будівництво, бо люди не купують домівок попри те, що ціни падають.

Занепад протриває ще понад рік

Багато економістів вважає, що можна як завгодно називати нинішній стан – уповільненням, гальмуванням, спадом, зниженням ділової активності, – але суть одна й та сама – рецесія, і вона може тривати не менше ніж рік.

Етан Гарріс, провідний економіст брокерської фірми Lehman Brothers, навіть називає це «повзучою рецесією».

Він пояснює в інтерв’ю «Нью-Йорк Таймз», що за класичної рецесії спостерігається звичайно спад протягом щонайменше 9 місяців, після чого настає піднесення. Натомість нині очікують триваліший період повільного зростання, недостатнього для створення нових робочих місць. Замість гострого болю – хронічний.

3 липня має бути опублікований звіт міністерства праці про рівень зайнятості у червні. Економісти очікують повідомлення про втрату ще 60 тисяч робочих місць – скорочення вже шостий місяць підряд.

Іще одна ознака рецесії – те, що кількість нових заяв про допомогу за безробіттям уже третій тиждень поспіль перевищує 380 тисяч.

Очікують, що період рецесії закінчиться у другій половині 2009 року.

(Нью-Йорк – Прага – Київ)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG