Доступність посилання

ТОП новини

Чи правдива інформація про нове поховання чеченських біженців?


Кілька днів тому уповноважений із прав людини в Чечні Нурди Нухажієв повідомив журналістам, що звернувся до Генерального прокурора Росії Юрія Чайки з приводу щойно виявленого за допомогою очевидців поховання. Йдеться, за його словами, про чеченських біженців, яких розстріляли 29 жовтня 1999 року російські федеральні військ поблизу станиці Горячеводська. Але чи дійсно це поховання є нововиявленим?

У зверненні чеченського омбудсмена до Генерального прокурора Росії, яке також оприлюднене на інтернет-сайті президента Чечні Рамзана Кадирова, мовиться, що «колона біженців… була обстріляна серед білого дня з танків і артилерії з висот Терського хребта, а далі старих, дітей і жінок холоднокровно добивали російські снайпери». Нурди Нухажієв повідомляє тут, що на підставі свідчень очевидців можна робити висновок про загибель біля станиці Горячеводська від 200 до 300 мирних жителів Чечні.

Водночас представник Назранського (Північна Осетія) регіонального центру російської правозахисної організації «Меморіал» Усам Байсаєв надав Радіо Свобода дещо іншу інформацію.

«Справа в тому, що це поховання було виявлено «Меморіалом» ще в червні 2000 року. Але нас цифра в 300 осіб, похованих там, здивувала. Звичайно, ми розуміємо, що в Чечні, якщо врахувати, що вбитих і зниклих десятки тисяч, то десь, вірогідно, і є поховання в триста тіл. В даному разі цифра в 300 осіб не дуже відповідає правді, бо коли ми відкрили те поховання, виявили з пожитками всього кількох людей. А загалом у тій колоні біженців 29 жовтня 1999 року було вбито, ми встановили, хоча й не остаточно, але на сьогодні це складає вбитими 27–28 осіб», – повідомив правозахисник.

Російська влада замовчує злочини своїх військових

Громадські організації Північного Кавказу, і «Меморіал» у тому числі, підтримують ініціативу уповноваженого з прав людини в Чечні розібратися у цьому факті воєнного злочину російських військових і довести справу до суду.

Правда й те, що упродовж восьми років центральна російська влада відповідала на вимоги «Меморіалу» й інших неурядових організацій про розслідування злочинів російських військових біля станиці Горячеводська, як каже Усам Байсаєв, одне й те ж саме: «Нам відповіли дуже просто і цинічно – в діях армії немає складу злочину».

Згаданий представник «Меморіалу» також повідомив Радіо Свобода, що того ж дня, 29 жовтня 1999 року, у той же самий час, лише в іншому місці Чечні, на півдні біля села Шаамі-Юрт, російські війська також розстріляли десятки мирних чеченських біженців, яких сама ж російська влада закликала покидати охоплену війною республіку. Цей факт уже засудив 24 лютого 2005 року Європейський суд із прав людини як злочин військових проти мирного населення Чечні.

(Прага – Київ)

  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG