Доступність посилання

ТОП новини

Британія надала політичний притулок опонентові Кремля


Іще один російський дисидент, Андрій Сідєльников, якому вдалося виїхати до Великої Британії у грудні минулого року, одержав у Великій Британії політичній притулок.

32-річний росіянин заявив у Лондоні, що російські спецслужби не дозволили йому вилетіти до Великої Британії з Москви, але пізніше йому вдалося залишити Росію через Білорусь та Україну. Він був лідером невеликого російського опозиційного руху «Пора». Британська влада визнала, що в разі повернення до Росії Сідєльникову загрожували б переслідування з політичних мотивів.

Андрій Сідєльников став останнім із низки російських опонентів Кремля, що знайшли притулок на британській землі. Він сказав, що факт надання йому притулку свідчить: британська влада розуміє, що в Росії нема громадянських свобод і не дотримуються засадничі права людини. В інтерв’ю газеті Guardian він заявив: «Я дуже вдячний. Але багато людей у Росії і далі в небезпеці».

Британський оглядач Люк Гардинґ зауважує, що Андрій Сідєльников був знайомий із убитим у Лондоні за допомогою радіоактивного полонію критиком Кремля Олександром Литвиненком, справа якого загострила відносини Британії з Росією до найгіршого стану з часів «холодної війни».

«Сідєльников зустрічався з Литвиненком у лондонському кафе лише за два дні до отруєння. Відтак його досліджували на наявність полонію-210, радіоактивного ізотопу, яким було отруєно Литвиненка, але він не був заражений. Скотланд-Ярд мав із ним бесіду щодо цього 17 грудня минулого року – наступного дня після того, як він подав клопотання про притулок», – розповів Люк Гардинґ.

Росія знову обурена

Рішення британського міністерства внутрішніх справ вкотре обурило Росію, тим більше, що воно було ухвалене напередодні першої зустрічі віч-на-віч нових лідерів Британії та Росії Ґордона Брауна та Дмитра Медведєва на саміті Групи Восьми в Японії. І Британія, і Росія нещодавно висловили бажання поліпшити відносини.

Посол Росії у Лондоні Юрій Федотов гостро розкритикував рішення надати притулок Андрієві Сідєльникову та іншим критикам російського уряду, серед яких найбільш визначними постатями є Борис Березовський та один із лідерів чеченських незалежників Ахмед Закаєв.

Російські прокурори вислали понад 20 запитів щодо їхньої екстрадиції, поскаржився посол. На його думку, Британія не дала належної відповіді на ці запити, і це негативно впливає на атмосферу відносин між двома країнами.

Федотов також зазначив, що Британській Раді буде дозволено знову відкрити свої офіси в Росії, якщо Британія відмовиться від штрафних заходів проти Москви, запроваджених внаслідок відмови у видачі до Англії Андрія Лубового, головного підозрюваного у справі про вбивство Олександра Литвиненка.

Ці заходи полягали у припиненні співпраці з російською Федеральною службою безпеки та припиненні практики видачі багаторазових віз російським дипломатам, які нині змушені клопотатися про візу щоразу, як вони їдуть до Британії.

(Лондон – Прага – Київ)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG