Доступність посилання

ТОП новини

Європейці в Групі Восьми тримаються поодинці (європейська преса)


Низка європейських газет скептично відгукується про участь європейських лідерів у саміті Групи Восьми на японському острові Хоккайдо. Деякі оглядачі нагадують, що й обіцянки попередніх самітів лідерів найрозвиненіших промислових країн та Росії не виконані до сьогодні. Чимало видань аналізують політичні можливості нового президента Росії та його намагання відігравати, зокрема, і в Європі, роль самостійного міжнародного лідера.

Лондонська The Guardian характеризує саміт Групи Восьми як таке собі приймальне відділення швидкої допомоги у суботу увечері. «Джордж Буш, лідер провідної держави планети, дискредитований і відходить… Ґордон Браун очолює уряд (Великої Британії), де більшість міністрів бажає, щоб він крізь землю провалився… За (італійським прем’єром) Сильвіо Берлусконі стоїть гангстерська культура, а не серйозне обличчя Італії... Ніколя Саркозі... відвернув від себе чимало своїх прихильників у Франції матримоніальними історіями… Дмитро Медведєв може виявитися декоративною постаттю», – резюмує британське видання. Ця газета також вважає, що «зустрічі Групи Восьми не можуть викликати довір’я, якщо тут немає повноправних представників Китаю та Індії». The Guardian нагадує, що ще попередні саміти обіцяли і не виконали багатьох своїх рішень. Так що «стає все важче організувати міжнародний кворум на підтримку будь-якої справи», робить висновок газета.

Це британське видання критикує європейських лідерів за їхнє небажання виступити проти енергетичного шантажу Росії – при тому, що «НАТО атрофується», ООН стає «все слабшою та анахронічнішою», а діяльність МВФ і Світового банку викликає не менший скептицизм. The Guardian вказує також на те, що «в епоху «холодної війни» капіталістичному світові було набагато простіше, бо перед радянською загрозою здавалося життєво важливим визнавати лідерство США і йти за ними». «Тепер же, – зауважує лондонське видання, – якщо всі провідні країни хочуть чогось досягти, то мали б це робити у рамках таких груп, як Група Восьми». «Але, на жаль, вони сьогодні здебільшого вважають за потрібне триматися порізно», – підсумовує лондонська The Guardian.

Інша лондонська впливова газета, The Financial Times, розмірковує на тему, чи сподівається світ на «російську відлигу» Дмитра Медведєва, чи здатне «політичне творіння (Володимира) Путіна» вийти з тіні свого наставника. Газета посилається на обіцянки нового лідера Кремля провести в Росії правові реформи і зміцнити свободу громадян. Разом із тим цей щоденник вказує, що з багатьох міжнародних питань Медведєв нічим не відрізняється від попередника Путіна. Зокрема, британська газета наводить приклад того, що новий президент Росії «активно виступає проти вступу до НАТО сусідньої України». The Financial Times також запитує, що може стояти за пропозиціями Медведєва в Німеччині щодо нового «пакту європейської безпеки», його, на думку газети, російський лідер обговорюватиме з німецьким канцлером Анґелою Меркель під час саміту Групи Восьми.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG