Доступність посилання

ТОП новини

Взимку студент, влітку заробітчанин


У більшості країн розпочалися студентські канікули, але лише небагато студентів у Центральній Азії можуть дозволити собі відпочити.

До початку нового навчального року їм потрібно знайти роботу, щоб оплатити навчання та покрити видатки на життя. Але з року в рік вони стикаються з тою самою проблемою: робочих місць є мало і літніх заробітків недостатньо для прожиття.

Согібор живе в Таджикистані. Він щойно склав екзамени в національному Університеті Душанбе і його плани на літо – знайти роботу. Оскільки в Таджикистані підходящих заробітків немає, він та його товариші вирішили їхати на будівництво в Росії.

«Після іспитів я їду до Росії шукати роботу. Мені потрібно заплатити за навчання та мати на що жити наступного року. Також мені потрібно допомогти батькам. Тож відпочинку, мабуть, не вийде. В Таджикистані таких грошей я не зароблю, тож мушу їхати до Росії».

Подібно до Согібора тисячі студентів з країн Центральної Азії щоліта подаються до Росії в пошуках праці. Часом знайти роботу відразу їм не вдається, тож доводиться залишатися до осені, пропускати заняття.

В Узбекистані про працевлаштування студентів віднедавна почала піклуватися влада. Провладне молодіжне об’єднання «Камолот» взяло на себе завдання допомогти студентам у пошуку роботи. Голова об’єднання Безкод Мамадкулов говорить, що минулого року, коли програма почала працювати, до неї записалося 5 тисяч студентів, нині подалося вже 20 тисяч.

«Студенти працюють на будівництві, будують дороги, будують гуртожитки, школи. Вони можуть знайти роботу і в сфері охорони здоров’я. Дехто буде працювати в перукарні чи спробує себе як шевця. Ми намагаємося підшукати їм роботу згідно з їхніми бажаннями та здібностями».

Для країни, де місячна зарплата може становити і 13 доларів, студенти не мають з чого вибирати

За словами Мамадкулова, студенти можуть заробити так 250 доларів на місяць, при тому, що вони «отримують триразове харчування».

Однак самі студенти, які побували на таких літніх заробітках, кажуть, що в дійсності все набагато складніше. Карім, студент з Ташкента, говорить, що грошей йому платили набагато менше, ніж рекламував «Камолот», а працювати доводилося набагато більше.

Але для країни, де місячна зарплата може становити і 13 доларів, студенти не мають з чого вибирати. Тож і цього року Карім знову запишеться до «Камолоту». А його ровесник з Таджикистану, що офіційно є найбіднішою країною Центральної Азії, поїде шукати роботу на російських будівельних майданчиках.

(Прага-Київ)
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG