Доступність посилання

ТОП новини

Перепустка у виш: гроші чи знання?


Леся Бакалець

За тиждень закінчується вступна кампанія у вищі навчальні заклади. Уже зараз Міністерство освіти звітує: порушень серйозних немає, все проходить прозоро, на корупцію ніхто не скаржиться. Урядовці переконують, що незалежне зовнішнє оцінювання свою справу зробило і тепер з’явився шанс покласти край хабарам за право вчитися в університеті. Самі ж абітурієнти по-дорослому сумніваються.


Полтавка Діана переживає вступну лихоманку вже третій тиждень. Подала документи у декілька вишів, тепер іще чекає творчого конкурсу. Останній обов’язковий в Інституті журналістики КНУ імені Шевченка, куди вчорашня школярка мріє вступити.

Думками, що вдасться вибороти бюджетне місце, Діана себе не тішить. Переконана, корупцію не подолає навіть незалежне зовнішнє оцінювання. «Можна заплатити, взагалі, скрізь можна заплатити. Треба знати, кому платити, от чесно, я знаю. У мене з міста хлопчик вступав, то він нам написав, кому і скільки можна платити. Прізвища і суми», – каже вона.

В інституті сказали: бюджетні місця вже закінчились

Які ціни, Діана не розповідає, але зізнається: поки що цим списком користуватися не хоче і буде вступати сама.Найімовірніше, на контракт.

Її подруга Ольга налаштована більш оптимістично – вона вірить, що знань їй вистачить і на бюджетну форму навчання. Хоча в інституті їй уже давно сказали, що безкоштовні місця закінчилися.

«Дзвонила мама ще, напевно, у квітні. І коли ще результати сертифікатів були невідомими, нам сказали:сто відсотків, що на державний ви не вступите. Тому що діти вже набрані. Давно», – розповіла абітурієнтка.

Додаткові умови вступу – корупційна шпаринка для вишів

На перший погляд, вступна кампанія у цьому році є найпростішою за всі попередні. Абітурієнт просто збирає свої сертифікати, які він отримав після складання незалежного зовнішнього оцінювання, і приносить їх до вишу. Єдина умова: балів у сертифікаті має бути не менше 124 із двохсот можливих. Та, за словами голови громадської організації «Антикорупційний комітет» Юрія Гаврилюка, у цій простій схемі можна знайти грошовиту шпаринку. А саме право вишів — вводити свої, додаткові іспити.

«Навіть зараз, коли ще немає досвіду у цих приймальних комісіях, все ж-таки вони вже експериментують і вони вже намагаються: знову-таки приклад введення додаткових тестів – ще один із бар’єрів чи можливостей щось отримати чи попросити», – зазначає Юрій Гаврилюк.

«Буде все видно, як на склі»

Можливість вводити творчі конкурси або співбесіди – ознака автономності вишів, каже міністр освіти і науки Іван Вакарчук. Щоправда, він наголошує, що такими додатковими іспитами навчальний заклад сам собі ставить оцінку рівня корупції.

«Чим більше своїх додаткових умов він запровадить, тим більше буде видна та схильність керівництва до старих схем. І тепер це буде очевидно, тому що діти прийшли зі своїми сертифікатами, їх треба просто зараховувати. Отут і побачимо, хто як використовує сертифікат. Буде все видно, як на склі», – зауважив Іван Вакарчук.

Підбити підсумки, наскільки прозорою та чесною була вступна кампанія-2008, можна буде тільки з середини серпня. Тоді майже всі вищі навчальні заклади вивісять списки зарахованих першокурсників. Поки що ж публічних скарг, що при вступі вимагають хабар, зараз немає, наголошують у Міністерстві освіти та науки. Так само у таких питаннях не звертаються і на гарячі лінії громадських організацій, які протидіють корупції. Або справді цьогорічний вступ чесний і прозорий, або замовчувати хабарництво просто вигідно і вишам, і абітурієнтам та їх батькам.

(Київ – Прага)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG