Доступність посилання

ТОП новини

Ціна шахтарської праці


Олексій Ломовацький

Кабмін запропонував платити гроші шахтарям не за тонни, а за години. Автори нового законопроекту кажуть, що врахували всі побажання працівників. Противники ж вважають перехід на погодинну оплату завчасним і необґрунтованим. Чи може зробити новий законопроект «Про престиж шахтарської праці» життя звичайного гірника кращим і чи враховує проект реальні потреби шахтарів?


Павло пропрацював у шахті містечка Кіровське 10 років. Головне, що його турбує постійно, – як прогодувати родину. Чи не кожен день Павло чує про ініціативи Кабміну і депутатів щось змінити у вугільній галузі.

«По телевізору заявляли, а тут, на місці, ніхто про це не говорить. Кожну людину більше турбує не стільки престиж професії, скільки заробітна плата», – каже він.

Збільшити плату та перейти на погодинну запропонувала Прем'єр-міністр. Відповідний законопроект подав Кабмін.Нову систему вже запровадили, як експеримент, на 7 шахтах.

Незалежна профспілка гірників України, зокрема один із її лідерів Анатолій Акімочкін, вважає, що переходити на погодинну оплати треба на усіх шахтах.

«Погодинна оплата – це основа безпеки праці. Людині, яка працює в шахті, часто загрожує небезпека. Але так, як його зарплата залежить від кінцевого результату праці, від об'ємів вугілля, пройдених метрів, часто людина сама ігнорує небезпеку, він знає – якщо недобір вугілля, він не отримає зарплату», – зазначає Анатолій Акімочкін.

Опозиція проти

Категорично проти переходу на погодинну оплату народний депутат від Партії регіонів Василь Хара. «Я негативно ставлюсь до цієї ідеї, бо шахта – це специфічне підприємство, яке дає конкретні показники по вугіллю. Тобто сама ідея добра, але вона абсолютно не відпрацьована. Те, що робить Кабінет Міністрів, це просто загравання перед шахтарями, і нічого доброго з цього не вийде», – говорить він.

Звичайні шахтарі радіють можливому збільшенню зарплати, однак не дуже в це вірять. Бо, як каже гірник Павло, йому чомусь ніхто так і не роз’яснив, як саме платитимуть.

«Всі звикли до старої тарифної системи, а іншого у нас іще не було. І якщо б нам хтось розповів, як вони це планують – погодинну оплату. А так ми і уяви тут не маємо», – зауважив гірник.

Новий законопроект «Про престижність шахтарської праці» ще передбачає додаткові соціальні пільги, як то рахування робочого стажу – рік за два, фінансова підтримка родин шахтарів та інше. До того ж у проекті змін до бюджету цього року передбачено додаткові кошти на галузь – біля 4 мільярдів гривень. Та чи не залишаться гучні заяви лише заявами і чи враховують нові зміни потреби самих гірників? Політики впевнені, що так. Шахтарі поки сумніваються.

(Київ – Прага)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG