Доступність посилання

ТОП новини

Кремль робить ставку на розкол України і енергетичний зашморг (європейська преса)


Європейські оглядачі вважають, що Україна на шляху до НАТО і ЄС змушена буде пережити спроби Кремля розколоти її, як державу, на межах східних, південних та західних регіонів, а також нову цінову атаку Москви на енергоносії для Києва. Але перемога України в цьому протистоянні, як пишуть газети, може означати смерть авторитарної «системи Путіна» в Росії. Ставки у цій битві високі, вважають на Заході.

Впливова німецька «Франкфуртер Альґемайне Цайтунґ» не сумнівається, що тиск Кремля на Україну триватиме доти, доки Київ не інтегрується в структури НАТО і ЄС. Німецький часопис вказує, що українська влада за три останніх роки дещо змінила суспільний резонанс щодо перспективи членства держави в НАТО. І сьогодні, як засвідчують соціологічні дані, прихильників вступу до Альянсу близько 40 відсотків, а противників – близько 30, і стільки ж українців ще не визначилися зі своїм вибором. А вступ до ЄС більшість українців підтримує без будь-яких сумнівів, зауважує німецька газета. Але чи в змозі буде Брюссель подолати кризу щодо Лісабонської угоди, щоб європейські плани Києва здійснилися швидше, запитує «Франкфуртер Альґемайне Цайтунґ» і додає: «Москва не спить і не спускає очей з курсу України на Захід». Ця газета також наголошує на тому, що в Кремлі роблять ставку на слабкість української держави і сподіваються на розкол України за підтримки проросійських сил на сході і півдні. «Франкфуртер Альґемайне Цайтунґ» наводить також оцінки експертів щодо зростання енергетичного тиску Москви на Київ і підсумовує, що Україні «доведеться дорого платити у цьому протистоянні за своє національне самовизначення і суверенітет». Німецьке видання, разом з тим, не виключає, що успіх України на шляху демократизації, за підтримки Заходу, може сприяти не лише здійсненню її прозахідних планів – вступ до НАТО і ЄС, але й «штовхнути саму Росію в демократичне русло, що може стати смертельним для «системи Путіна».

Лондонська «Таймс» інформує, з посилання на свої джерела у російському міністерстві оборони, про плани Москви, у відповідь на елементи американської систему ПРО в Європі, розмістити російські ракети в Калінінградській області та Білорусі. Ця ж газета наводить думки експертів про те, що ці плани Кремля розраховані, насамперед, на пропагандистський ефект щодо опозиції в Чехії і Польщі, так як і нинішні перебої у нафтовому постачанні до Праги з Росії. «Таймс» також цитує західного дипломата, який називає «калінінградські ракетні плани» «блефом», бо Росія не має «зайвих» ракетних комплексів і не думає їх виготовляти, але «блефує», розраховуючи на те, що до відходу Буша США не встигнуть розгорнути систему ПРО в Європі. Низка європейських газет – «Файненшел Таймс», «Ді Вельт», «Ґардіан» – не лише не виключають політичної складової у зниженні російських поставок нафти до Чехії, але й вказують на те, що політика Кремля після приходу Дмитра Медведєва не стала «менш брутальною», що видно з нових провокацій Москви стосовно Грузії та України і намірів Кремля посилити тиск на «ослабленого конкурента – Європейський Союз».

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG