Доступність посилання

ТОП новини

«Конвертована» зарплата». 60 мільярдів гривень в Україні платять неофіційно


П’яту частина зарплат в Україні платять у конвертах, стверджує директор Державного центру зайнятості Володимир Галицький. Хто отримує найбільший зиск від зарплат «у тіні»? І чому самі працівники погоджуються на таку оплату праці?

В обхід податків

Голова Державного центру зайнятості, керівник виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття Володимир Галицький пояснив Радіо Свобода, яким чином вдалося визначити, що кожен п’ятий український працівник одержує зарплату в конвертах. За його словами, в державі загальна заробітна плата всіх форм власності складає 310 мільярдів гривень. А приблизно 60-70 мільярдів люди отримують у конвертах. «Якщо заходиш в офіс і береш відомість зарплат, а там бухгалтер чи менеджер за відомістю отримують мінімальну плату, то ці люди 100% отримують гроші в конверті».

Дружина київського підприємця Марія Онишко розповіла, чому працедавці платять за роботу неофіційно: «До 40% зарплати треба сплачувати в Пенсійний Фонд. Усі намагаються цього уникати».

На Львівщині також мінімум третина людей отримує заробітну плату «в тіні». Зарплата у конвертах – це національне лихо, вважає голова асоціації роботодавців Львівщини Зиновій Бермес. На початку липня він виступав під час форуму підприємців, який збирав Президент України, і говорив про жахливі наслідки і ситуацію щодо зарплат у конвертах. «Держава потребує грошей у бюджет, — каже пан Бермес, — зарплата виплачується у конвертах. Сьогодні уся держава стала законним мінімізатором сплати податків. 30-40 % підприємців сплачує зарплату в конвертах. Бізнес приховує прибутки від держави»

Роботодавці навчилися видавати зарплати не напряму, констатує Степан Дусяк, директор департаменту оподаткування фізичних осіб Державної Податкової Адміністрації. При цьому давно відома оплата в конверті – лише один зі способів обману податкової. «Зарплата виплачується не як зарплата, а у вигляді чогось. То кредит не повернув, то за відрядження не відзвітував».

Як вийняти зарплату з конверта?

Згідно із Законом «Про оплату праці», Податкова є органом, який контролює цю сферу. Є дані про те, що в цьому році більше 100 тисяч людей працювали неоформленими, їхні трудові відносини не були зареєстровані. Однак у Податкової Адміністрації бракує важелів для боротьби з «тіньовими» зарплатами, каже Степан Дусяк. «Якщо ми вийдемо на перевірку, ми не зможемо ніяких санкцій вжити. Ми маємо Прокуратуру просити, в суд передавати». Оплата праці «по-чорному» є порушенням закону і з боку роботодавця, і з боку самого працівника.

Люди змушені погоджуватися на зарплату в конвертах, бо, якщо вимагати офіційної ставки, отримаєш менше (хоча потім це відгукнеться їм мізерними пенсіями). А роботодавці уникають податкового тиску на фонд заробітної плати, пояснює директор Державного центру зайнятості Володимир Галицький. І пропонує свій рецепт виходу зарплат із «тіні». Він вважає, що слід визначити приблизні розміри заробітних плат кожної професії. Тоді б бухгалтеру, який у Києві не отримує менше 700 доларів, не писали б у відомість мінімальні суми.

Зменшити надмірно високі податки на фонд оплати праці (соціальні відрахування до різноманітних страхових обов’язкових фондів) зараз дуже складно, визнає голова Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики, колишній член уряду Сергій Терьохін. Він переконаний, що насамперед необхідно поміняти ідеологію обов’язкового соцстрахування, тобто перейти на персоніфіковані пенсійні внески, поступово замінити солідарну частину Пенсійного Фонду на складну персоніфіковану. Тоді найманий працівник буде з іншого боку барикади від роботодавця, йому буде невигідно приховувати реальні отримані суми.

А експерт Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Олександра Бетлій звертає увагу на те, що недаремно нелегальні зарплати поширені в основному на малих та середніх фірмах. Великим компаніям це «задоволення» стає невигідним. Бо вони відчули вже на собі користь праці по-чесному, пройшли міжнародний аудит. (Якщо компанія не пройшла його, то вона не може залучити інвестиції, не може співпрацювати з міжнародними корпораціями тощо.)

У Латвії для боротьби з такою незаконною практикою Бюро з боротьби з корупцією пропонує ввести щорічне декларування прибутків для усіх латвійців. Поки що в Латвії свої податки декларують лише державні службовці.

Державна служба прибутків Латвії вже розпочала кампанію «Нерозумно. Зарплата в конвертах». Результат є - за п’ять місяців від початку кампанії свою платню легалізували майже 4000 мешканців Латвії, а Фонд соціального страхування зріс на три мільйони доларів.


Ви або ваші знайомі отримували зарплату в конвертах?
Олег Федорович, науковець: Раніше отримував, так, зараз - ні. Основною ціллю роботодавців є не платити податки.
Валентина, інженер: У нас на підприємстві всі отримують гроші за відомістю. Конвертів нема.
Петро, менеджер: Я отримую офіційно. Завжди на картку мені зарплату нараховують.
Діана, проектувальник: Я й зараз так отримую. Це в усьому майже приватному бізнесі так. А для працівників це на пенсії згодом відіб’ється.
Роман, асистент Львівського університету: Я працюю в університеті, завжди офіційно отримую.
  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

  • Зображення 16x9

    Марічка Набока

    У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка. У 2010-му отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Маю публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі «Ера». На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG