Доступність посилання

ТОП новини

Бельгія знову без уряду


Прем’єр-міністр Бельгії Ів Летерм

Брюссель – Сьогодні вранці бельгійці прокинулися без керівника держави. Прем’єр-міністр Ів Летерм, пробувши на цьому посту трохи більше чотирьох місяців, подав у відставку. Тривала політична криза, викликана непорозуміннями між валлонцями і фламандцями, досягла апогею.

Бельгія, котра донедавна була взірцем мирного співіснування різних етнічних груп, може розколотися. Наразі всі карти в руках бельгійського короля, що довгий час служив гарантом єдності держави.

Каменем спотикання стала стара й болюча проблема під назвою «Брюссель-Хал-Вілворде». Бельгія поділена на регіони. Вона складається з франкомовної Валлонії, що розташована на півдні, та нідерландськомовної Фландрії з північного боку. Регіони розділені мовним кордоном.

Французький острів у фламандському морі

Все було б гаразд, якби не Брюссель, що, будучи здебільшого франкомовним містом, лежить майже в самому центрі Фландрії. Велика кількість брюссельців за останні десятиріччя переселилася на околиці столиці – в селища Халл та Вілворде. Проте вони не переходять на фламандську мову (що є діалектом нідерландської мови).

Саме тут і зосередилися всі бельгійські політичні негаразди. Коли додати, що Фландрія багатша за Валлонію і тому хоче звільнитися від дотування франкомовної спільноти, стає зрозумілим все підґунтя сьогоднішньої відставки Іва Летерма. У пошуках порозуміння між спільнотами прем’єр-міністр кожного разу наштовхувався на непролазний мур.

Потрібна державна реформа

Еліо Ді Рупо, один з франкомовних політичних лідерів, вважає відставку прем’єра невиправданим кроком. Він каже, що вчора здавалося, що регіональні лідери Валлонії та Брюсселя готові далі дискутувати. «Ми думали перейти цей етап, кажучи людям правду: умов для інституційного рішення немає, проте є воля, щоб їх знайти», – каже валлонський політик Еліо ді Рупо.

Категоричніше висловлюються фламандські політичні лідери.
Ліберал Барт Де Веве, активний прибічник фламандського сепаратизму та надання більших повноважень Фландрії, вимагає відокремлення податкової системи та соціальних відрахувань кожного з бельгійських регіонів. «Чекати наступного року без державної реформи, без вирішення проблеми «Брюссель-Хал-Вілворде» буде неможливо. Тому коаліція готова до будь-яких наслідків», – каже фламандський політик.

Хоча прем'єр Летерм не відзначався особливою твердістю характеру, проте він боровся, щоб знайти можливі рішення, заявив Радіо Свобода політичний оглядач фламандської «Neuwsblad». Він напоровся на неполегливе «ні» політиків-франкофонів.Політична безвихідь – це результат бельгійської системи, що більше не працює», – зазначив аналітик Петер де Бакер.

(Брюссель - Прага)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG