Доступність посилання

ТОП новини

Президент Ющенко і глава уряду Тимошенко ініцюють позачергові збори депутатів. Це чергова імітація турботи про громядян, бурхливої діяльності і зведення рахунків чи реальна готовність врегулювати нагальні державні питання?


Гості Вечірньої Свободи: народні депутати Андрій Парубій (НУНС), Геннадій Задирко (БЮТ)


Геннадій Задирко
(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозаписі)

Віталій Портников: Пане Задирко, Ви теж вважаєте, що ініціатива по проведенню позачергової сесії ВРУ – це піар-акція, як про це вже заявляв пан Андрій?

Геннадій Задирко: Вся діяльність політиків може підпасти під таке формулювання…

Віталій Портников: Це українських політиків. Взагалі політиків — ні.

Геннадій Задирко: Може, й так.

Геннадій Задирко: І все, що сьогодні відбувається, це вже практично політична боротьба за тих, хто стане президентом у 2010 році.
Але дивіться, що сьогодні політики не робили б, ми повинні розуміти, що скоро президентські перегони. І все, що сьогодні відбувається, це вже практично політична боротьба за тих, хто стане президентом у 2010 році.

Що хто не робив би, які б закони ми не приймали: соціальні закони, бюджетні закони, закони стосовно наведення порядку на автошляхах України – все це можна назвати якоюсь великою піар-акцією.

А насправді, як на мене, це нормальна робота нормальних депутатів, і ми повинні це робити.

Те, що сьогодні говорять, що є необхідність зібрати сесію ВРУ для того, щоб все ж таки прийняти цей закон, зміни до бюджету, це треба було б зробити. Бо всі сьогодні розуміють, що фактично уряд зробив все можливе, щоб заробити для держави 31,9 мільярда гривень, їх треба було прозоро розподілити, треба було підтримати і економіку України, треба було підтримати і тих, хто сьогодні потребує цього. Це було б правильно.

Але, на жаль, відбулося те, що відбулося. Цей законопроект не був підтриманий у п’ятницю, тиждень тому. І це дуже погано.

Віталій Портников: Пане Андрію, все ж таки бюджет треба змінювати? Яка там була б чи не була б піар-акція, але що робити з бюджетом на цьому тлі?

Андрій Парубій: Очевидно, бюджет необхідно приймати і необхідно приймати чимшвидше.

Андрій Парубій: Ключове питання стоїть не в тому, коли і як відбудеться позачергова сесія, а стоїть питання в тому, чи керівник уряду Юлія Тимошенко готова піти на узгодження цієї позиції і з фракцією «НУ» і з Президентом.
Разом з тим, я думаю, що сьогодні ключове питання стоїть не в тому, коли і як відбудеться позачергова сесія, а стоїть питання в тому, чи керівник уряду Юлія Тимошенко готова піти на узгодження цієї позиції і з фракцією «НУ» і з Президентом.

Адже, хочу наголосити, це не є бюджет БЮТ і навіть не коаліції. Це бюджет усього парламенту.

У даному випадку ми стали свідками…

Віталій Портников: Я не розумію, пане Андрію. Як це не бюджет коаліції? Для того і створюється правляча коаліція, щоб ухвалювати бюджет.

Андрій Парубій: Без сумніву, але в даному випадку ми бачимо в певній мірі театр абсурду, коли 4 місяці Президент і «НУ» вимагає подання бюджету. 4 місяці (нагадую!): березень, квітень, травень, червень.

Потім нарешті бюджет вноситься, і бюджет вноситься в той момент, тобто напередодні домовленостей і зустрічі, яка мала відбутися між Президентом України Віктором Ющенком, керівником НБУ і Юлією Тимошенко в понеділок напередодні сесії.

Бюджет презентується за два дні до того, відверто публічно ігноруючи позицію Президента!

Потім, коли ми нарешті, ковтнувши в черговий раз таку неповагу до партнерів по коаліції «НУ», приходимо у сесійну залу, то ми бачимо, що трибуна знову заблокована нашими ж таки партнерами.

4 дні робота парламенту блокується. І раптом у п’ятницю, коли без узгоджень з Президентом, з фракцією вноситься бюджет, раптом виходить винним Президент України і «НУ».

Ми вважаємо, що тут, власне, і заховується пропаганда, коли наперед створюється конфліктна ситуація, а потім у цій конфліктній ситуації шукають крайню сторону для того, щоб свідомо її дискредитувати.

Я наголошую на тому, що бюджет – це має бути продукт Президента, уряду і коаліції. У даному випадку ми бачили односторонню дію, яка відверто ігнорувала позицію і «НУ», і Президента.

Тому, я думаю, перед тим, як проводити позачергову сесію, необхідно, щоб у цьому трикутнику було погоджено всі цифри і всі пропозиції, які сьогодні існують. Поки не буде політичної волі зі сторони Прем’єр-міністра, звичайно, позачергова сесія сама по собі не дасть необхідного результату. Тим більше з такими ультиматумами, які ставить сьогодні БЮТ, щоб Президент відкликав свої пропозиції.

Так от, у тому аспекті я хочу наголосити: за цей бюджет у даному випадку відповідальність несе коаліція, а не БЮТ. Якби БЮТ взяв 226 голосів на виборах, то це могло б бути так. А якщо йде таке відверте ігнорування своїх партнерів по коаліції, Президента України, то ми і мали п’ятничний результат.

Сьогодні необхідно сідати і узгоджувати ті позиції, які були висловлені основними політичними гравцями.

Віталій Портников: Готовий Прем’єр-міністр проявити таку політичну волю, пане Геннадію?

Геннадій Задирко: Не треба забувати, що Президент вніс, вибачте, альтернативний бюджет. І президентські зміни до бюджету на 0,9 повторювали текст змін до бюджету, який був підготовлений Кабміном.
Геннадій Задирко:
Якби це були пропозиції до бюджету, то це було б нормально. Але не треба забувати, що Президент вніс, вибачте, альтернативний бюджет, не маючи на це конституційного права. І президентські зміни до бюджету на 0,9 повторювали текст змін до бюджету, який був підготовлений Кабміном.

Президентські зміни пропонували такі ж, як і в змінах Кабміну норми про реструктуризацію боргів перед НБУ, такі ж норми прожиткового мінімум для різних категорій громадян, такі ж цифри державних гарантій державтодору, шахтарям тощо. І в президентських поправках був передбачений такий же рівень дефіциту бюджету, як і в урядовому.

Тому насправді цей бюджет треба було голосувати. І якщо сьогодні починати виправдовувати ту ситуацію п’ятничну, то, звичайно, можна все сюди притягнути.

Я хочу нагадати, що якраз наша фракція 4 дні намагалася все ж таки, щоб питання про бюджет було поставлене на голосування, а не так, як цього, наприклад, вимагала Партія регіонів і опозиція, щоб відправити уряд у відставку, і інші питання насправді конструктиву в парламент ніяк не додавали.

Віталій Портников: Цього тижня депутати, до речі, мали працювати в регіонах. І от виникає питання, наскільки їх побачили в цих регіонах? Послухаймо наше невеличке вуличне опитування.

Респондент: Ні, не помітив.

Респондент: Я краще помовчу за депутатів. Я взагалі проти них.

Респондент: Ми їх і не бачимо.

Респондент: Вони зараз гріють животи на сонці.

Респондент: Я не переймалася цим, не дивилася.

Респондент: Я не бачила їх давно вже і не знаю, де вони взагалі. Я думаю, що вони на курортах.

Респондент: Теж ні з ким не зустрічалася, на жаль. Мабуть, всі відпочивають.

Респондент: Ні, не бачив. Я навіть не знаю, хто наш депутат, а хотів би знати, хотів би спілкуватися з ним.

Респондент: Ми їх не бачили. Не хочуть нас бачити, слухати наші пропозиції, докори наші. Працюють вони неякісно і це нас, як виборців, не влаштовує. Окрема каста, їх не цікавлять наші проблеми, наше життя.

Респондент (переклад): Ні, не бачу, навіть не знаю, хто у нас депутат.

Респондент: Вони всі на канікулах.

Респондент: Я бачила, що вони вже відпочивають.

Віталій Портников: Бачите, такі думки про депутатів завжди виникають тоді, коли от люди послухають ваші такі розмови і можуть запитати навіть не те, чому ви там працюєте, а, скажімо, навіщо вам потрібна коаліція, яка ні про що не може домовитися, навіть про державний бюджет.

Ну, воно ж логічно, таке питання, виникає.


Геннадій Задирко: Я готовий відповісти на Ваше питання, але, вибачте, я хочу повернутися до попереднього питання.

Якщо Ви пам’ятаєте, то в п’ятницю вже трибуну заблокувала Партія регіонів, вимагаючи звіту уряду. І ми пішли на те, щоб звіт уряду відбувся. Таким чином ми розблокували трибуну.

Якщо б ми 4 дні вимагали, щоб все суспільство, вся громадськість звернула на те увагу, що бюджет треба приймати, це питання першочергове… І все ж таки ми змогли це питання винести на засідання парламенту, хоча так не хотіла цього опозиція, але ми пішли на досить серйозний крок, і фактично ми отримали не підтримку відставки уряду Тимошенко, а фактично отримали в парламенті підтримку уряду Тимошенко з боку опозиції.

А повертаючи до питання роботи в округах, то я хочу сказати як голова донецької партійної організації «Батьківщина», що в Донецькій області (я тільки сьогодні прилетів у Київ) я працював і зустрічався з виборцями.

Я хочу сказати, що працює в Донецькій області 66 громадських приймалень, куди можуть звертатися люди…

Віталій Портников: Це відбувається просто тому, що немає відритих списків депутатів. Якби люди точно знали, за кого вони голосували, вони на цю людину і орієнтувалися б. Ну, що говорити. Це проблема навіть не Ваша, а виборчої системи.

Геннадій Задирко: Це проблема трішечки інша.

Я хочу сказати, що якщо проаналізувати знов-таки інформаційні програми, які лунали 4 роки тому, коли була виключна мажоритарна чи змішана система виборів, такі ж самі коментарі були з боку виборців. Це нормально, коли люди не дуже задоволені роботою своїх політиків, а те, що взагалі відбувається в Україні, то у них є всі підстави сьогодні пред’являти претензії нам, народним депутатам.

Андрій Парубій: Я хотів сказати і повернутися до попереднього питання, бо в прямому ефірі прозвучала неправда і її треба було б спростувати.

Віталій Портников: Неправда з чийого боку?

Андрій Парубій: Неправда з боку мого колеги парламентарія.

Віталій Портников: Вашого соратника по коаліції.

Андрій Парубій: Нашого соратника по коаліції, який сказав, що Президент України вніс бюджет, порушуючи тим самим Конституцію.

Отже, хочу нагадати, що ми розглядали в п’ятницю проект змін до бюджету, який трактується законодавством не як проект змін до бюджету, як поправки до бюджету, які приймаються законом. І свої поправки до бюджету як, зрештою, і свій альтернативний проект бюджету може внести не тільки Президент, а кожен окремий депутат ВРУ. І Президент України, який має право законодавчої ініціативи, скористався, власне, цією ініціативою, щоб люди почули про ті поправки, які він планував внести.

Андрій Парубій: Сьогодні зерно в світі дорожчає, ніж нафта і газ. Сьогодні Україна є найбільшим виробником зерна і олії.
А вони стосуються збільшення фінансування на АПК, тобто на ті галузі, які стосуються зерна, олії, які на сьогодні можуть вперед Україну на передові рівні не тільки регіональні, а й європейської економіки. Бо сьогодні зерно в світі дорожчає, ніж нафта і газ. Бо сьогодні Україна є найбільшим виробником зерна і олії. І в нас не тут, в нас на стратегічну перспективу Президент планував сконцентрувати кошти.

Так само Президент планував виділити кошти і пропонував — на армію. І ми пам’ятаємо, що напередодні виборів багато політичних партій говорили про необхідність чимшвидшого переходу на контрактну армію. Ми розуміємо, що без необхідного бюджетного фінансування цього не відбудеться…

І коли Президент збагнув, що уряд не має бажання цих пропозицій вносити, він не мав іншого виходу, як внести альтернативний проект, цілком використовуючи своє законне право і ні в якій мірі не порушуючи Конституцію, як сказав мій колега…

(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозаписі)
  • Зображення 16x9

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

XS
SM
MD
LG