Доступність посилання

ТОП новини
14 серпня 2020, Київ 06:29

ЄС не запропонує Україні ні членства, ні безвізового режиму – Інтерфакс-Україна


Позиція виконавчого органу Євросоюзу – Європейської Комісії, а також настрої групи країн-членів ЄС свідчать, що Україна може отримати угоду про асоціацію з ЄС, але з «вихолощеною суттю» стосовно чіткої перспективи членства, пише агентство, посилаючись на двох анонімних представників європейських кіл у Брюсселі. Так само до нової посиленої угоди між Україною і Євросоюзом не ввійде пункт про безвізовий режим.

У вівторок у Брюсселі відбудеться засідання Ради ЄС на рівні міністрів закордонних справ, на якому розглядатимуть і перебіг переговорів за новою посиленою угодою Україна – ЄС.

Неназваний представник Єврокомісії повідомив, що частиною дискусії буде назва нової угоди і визначення, що розуміти під цією назвою.

Статус кандидата до ЄС для України мають чітко виключити

За його словами, якщо документ і вирішать назвати угодою про асоціацію, у будь-якому разі в нього необхідно буде внести положення, що це не означає негайної перспективи входження України до ЄС і не матиме як наслідок статус кандидата для неї.

Планується, що до саміту Україна – ЄС, який відбудеться 9 вересня у Франції, Євросоюз вийде з пропозицією про назву нового документа, а також про те, що саме варто мати на увазі під цією назвою. Київ наполягає, щоб у преамбулі угоди було чітко зафіксовано перспективу членства України в ЄС, а сам документ був би угодою про асоціацію.

Якраз перспективи членства ЄС зараз Україні дати не може, зазначив співрозмовник агентства. За його словами, в Євросоюзі мають намір запевнити, що статусу кандидата на вступ Україна не отримує, і якщо це буде чітко зафіксовано в угоді, то не буде проблем і з формулюванням її назви, хоч і про асоціацію.

За словами єврочиновника, це питання обговорюватиметься упродовж усього літа з українською стороною, до початку саміту, з тим щоб сторони прийшли до загального розуміння.

Він також уточнив, що під час Ради ЄС у вівторок відбудеться тільки перша формальна дискусія з цього питання серед 27 міністрів закордонних справ країн-членів ЄС, і жодних рішень ухвалювати не планують.

Інший дипломат високого рангу, розповідаючи про позицію Євросоюзу щодо надання Києву перспективи членства в ЄС, зазначив, що є низка країн, розташованих географічно поряд із Україною, які вважають очевидними, що Україна може бути членом ЄС. На думку цих країн, це має бути визнано саме таким чином – укладенням договору про асоціацію і визнання перспективи членства в його преамбулі.

Але, наголосив цей дипломат, є й інші країни ЄС, які усвідомлюють, що мандат на переговори з Україною був виданий у рамках Європейської політики сусідства, що сама по собі не передбачає перспективи членства. Ці країни також вважають, що ЄС має бути обережним стосовно визнання за Києвом права на членство і стосовно розширення Євросоюзу взагалі.

За його словами, для цих країн, які вважають, що зараз Україна перебуває у рамках Європейської політики сусідства, є надмірним будь-що, що може призвести до формального визнання можливості для України стати членом ЄС.

Дипломат вважає, що на саміті Євросоюз зможе прийти до домовленостей за параметрами майбутньої угоди з Україною.

Співрозмовник агентства підтвердив, що Франція, яка нині головує в ЄС, підтримує укладення угоди про асоціацію. Водночас він зазначив, що значна група країн Євросоюзу виступає проти.

Крім того, обидва представники ЄС висловилися критично стосовно внутрішньополітичної ситуації в Україні.

«На жаль, політична нестабільність триває. Ми хотіли б бачити велику політичну стабільність, яка потрібна для здійснення важливих реформ. Для цього необхідна єдність усіх політичних лідерів», – заявив представник Єврокомісії.

«Позиції Києва були б набагато сильніші під час дискусії серед членів ЄС про нову угоду і про її перспективи, якби в самій Україні була єдність», – висловив думку європейський дипломат.

Про безвізовий режим немає й мови, хоч би про лібералізацію домовитися

Євросоюз також іще не вирішив, чи взагалі відкривати з Україною діалог про можливий безвізовий режим, і, якщо відкривати, то коли, сказали агентству Інтерфакс-Україна обидва його співрозмовники в Брюсселі.

Ця тема теж уперше формально обговорюватиметься у вівторок на засіданні Ради ЄС на рівні міністрів закордонних справ.

Але питання про безвізовий режим у будь-якому разі не буде частиною нового договору між Україною та ЄС, наголосив чиновник Євросоюзу.

За його словами, Єврокомісія веде переговори на підставі мандата, затвердженого ЄС, а в ньому пункту про переговори про безвізовий режим немає.

А ще європейський дипломат додав, що у вівторок міністри лише вирішуватимуть, чи відкривати, чи ні діалог про лібералізацію візового режиму.

І навіть це питання, про лібералізацію, можуть залишити на пізніший термін, а не на наступний саміт ЄС, сказав він.

При цьому дипломат нагадав, що не так давно ЄС висловився якраз за необхідність візового режиму в загальному контексті для здійснення контролю, а також для управління міграцією. Тому і з Україною у візових відносинах Євросоюз має бути обережним, наголосив він.

Українські керівники й урядовці неодноразово висловлювали бажання, щоб нова угода між Україною та Європейським Союзом була саме угодою про асоціацію, ще й із прямим зазначенням у ній перспективи членства України в ЄС. Вони також говорять про бажання вже протягом кількох років домовитися з Євросоюзом про безвізові відносини для українських громадян.

(Прага – Київ)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG