Доступність посилання

ТОП новини

Московський патріархат проти спільного з Київським святкування 1020-ліття Хрещення


Київ – Відзначення 1020-річчя Хрещення Київської Русі стало черговим приводом для духовенства та і політиків поговорити про ситуацію із православ’ям в Україні. Представники Української православної церкви Київського патріархату заявляють, що представники російської православної церкви не хочуть проводити спільну службу з нагоди свята. Представники Московського патріархату, в свою чергу, заявляють, що нинішнє напруження зростає через державне втручання. А Президент Віктор Ющенко висловлює сподівання, що святкування 1020-ліття Хрещення Русі стане поштовхом для об’єднання українських церков.

Представники російської православної церкви не хочуть проводити святкову службу з нагоди 1020-річчя Хрещення Київської Русі з представниками Української православної церкви Київського патріархату. Про це сьогодні заявив єпископ Переяслав-Хмельницький Олександр Драбинко. Він зокрема наголосив, що згідно з домовленостями, на Богослужіннях Вселенського патріарха Варфоломія І, Патріарха Московського та всія Русі Алексія ІІ не має бути представників неканонічних, «розкольницьких угруповань». Водночас, глава Української православної церкви Московського патріархату Володимир Сабодан заперечує наявність таких вимог. При цьому Сабодан нагадав, що відповідно до програми, на Володимирській гірці службу проведе Варфоломій І та Алексій ІІ.

Представники ж Української православної церкви Київського патріархату готові долучитися до святкування у разі, якщо їх запросять. Коментуючи небажання бачити на молебнях представників УПЦ Київського патріархату Патріарх Київський і всієї України-Руси Філарет закликав усіх до толерантності. Філарет не підтверджує і не спростовує інформацію про те, що Вселенський патріарх Варфоломій може визнати УПЦ Київського патріархату. Він зауважив, що створення єдиної помісної церкви залежить не лише від Київського патріархату, але й від позиції Москви, Константинополя та від позиції держави.

На думку ж керівника відділу зовнішніх церковних зв’язків, архімандрита Кирила Говоруна, саме 1020-ліття Хрещення Київської Русі може стати приводом для серйозного обговорення православного розколу в Україні, у тому числі і на загально православному рівні.

«Ми відкриті, ми готові до співпраці зі всіма православними церквами, включаючи Вселенського патріархат. Ми не менше, ніж хтось інший, зацікавлені у тому, щоб розкол був подоланий. Те, що зараз ми пропонуємо, — використати це святкування, 1020-ліття, для того, щоб спробувати подолати цю проблему. А те, що справді виключається участь цих невизнаних церков у святкуванні, це факт», – зазначив Кирило Говорун.

Натомість Архієпископ Білоцерківський і Богуславський Митрофан (Юрчук) звинувачує державу у провокуванні напруги. За його словами, через державне втручання у святкування 1020-ліття Хрещення Київської Русі, УПЦ Московського патріархату «опинилася на узбіччі».

У суботу до Києва для участі в урочистостях прибуває Патріарх Московський і всієї Русі Алексій ІІ. Він планує святкову літургію відслужити у Києво-Печерській Лаврі. У ній візьмуть участь представники усіх православних церков, крім, тих, кого Московський патріархат вважає «розкольницькими».

Перспектива створення єдиної помісної церкви – примарна

Ситуація, яка нині склалася, була цілком очікуваною, каже академік Мирослав Попович. Важко уявити, щоб представники Московського патріархату погодилися стояти поряд із представниками Київського, каже він. А що ж стосується перспективи створення єдиної помісної церкви, то, на думку, пана Поповича, вона зараз виглядає аж надто примарною.

«При бажанні можна було б знайти якісь формули, але я таких не бачу. Це тільки може сприяти створенню якогось тла, якогось громадського очікування, проте реальних кроків очікувати не варто», – зауважив Мирослав Попович.

Тим часом, Президент Віктор Ющенко, виступаючи на урочистій зустрічі із представниками Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій, висловив сподівання, що святкування 1020-річчя Хрещення Русі сприятиме об’єднавчому процесу в українському православ’ї. І це, за словами Президента, буде корисним для міжцерковного порозуміння.

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG