Доступність посилання

ТОП новини

Вичавлення пана Дадлі


Москва – Керівник нафтової компанії ТНК-ВР Роберт Дадлі вирішив залишити Росію у зв’язку, як він сам говорить, із «безпрецедентною кампанією розслідувань і перевірок».

Дадлі буквально вичавили з Росії. Як відомо, він не зміг отримати російської візи, яка б дала йому можливість продовжувати роботу. У видачі візи Дадлі відмовила Федеральна міграційна служба Росії, чиновники якої буцімто вчасно не отримали потрібних документів.

І навіть втручання британського прем’єра Ґордона Брауна, який на саміті «вісімки» в Японії звернув увагу на ситуацію російського президента Дмитра Медведєва, не допомогло. Медведєв хіба що зауважив, що слід діяти за законом. Ще б пак!

Роберт Дадлі після допиту в московській прокуратурі, 10 червня 2008 року
Неприємності у пана Дадлі почалися після того, як за його звільнення висловились російські акціонери – Михайло Фрідман, Віктор Вексельберг та Леонард Блаватник. «Олігархи» не мають більшості серед акціонерів компанії, проте кожний з них має безпрецедентні можливості взаємодії із державним апаратом.

А союз таких трьох мільярдерів-важковаговиків примусив рухатися всю російську державну машину у потрібному напрямку – і в цьому історія з паном Дадлі нагадує історію з ЮКОСом.

Адже неприємності у Михайла Ходорковського та його компанії почалися невдовзі після того, як найбагатша людина Росії не змогла порозумітися із іншим впливовим мільярдером – Романом Абрамовичем. І вже потім на повні оберти запрацювала державна машина…

Російська держава скрізь

Менеджери ЮКОСу також виїжджали за кордон у намаганні зберегти можливість керувати бізнесом – однак їхні сподівання виявилися марними.

На цьому тлі рішення пана Дадлі виїхати з Росії і тимчасово виконувати обов’язки керівника ТНК-ВР за кордоном виглядає швидше актом відчаю. В умовах, що склалися, керувати бізнесом йому навряд чи вдасться.

Ситуація також демонструє певну ілюзорність західних уявлень щодо того, як сьогодні працювати в Росії. Компанія British Petroleum пішла на конфлікт з російськими акціонерами ще й тому, що вважала за можливе викупити їхній пакет акцій і передати його одній із російських державних компаній. І з погляду на це британці розраховували на розуміння з боку Кремля.

Вони так і не усвідомили, що Фрідман, Вексельберг і Блаватник – це також російська держава, і навряд чи хтось із чиновників ризикне стати на бік іноземців. Саме тому один із найбільш амбіційних проектів в історії стосунків російського і західного капіталу наближається до краху.

(Москва – Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

XS
SM
MD
LG