Доступність посилання

ТОП новини

100-ліття ФБР у США


Нью-Йорк – У Сполучених Штатах відзначають століття від дня заснування Федерального бюро розслідувань – ФБР. Воно відоме усьому світові насамперед завдяки голівудським кінофільмам, таким, як «Мовчання ягнят», де Джоді Фостер створила образ відважного і водночас інтелігентного агента.

На відміну від поліції, а це у США місцеві охоронці громадського порядку, яких фінансують не з державного бюджету, а місцеві платники податків, ФБР, як видно вже з назви, це бюро федеральне, тобто всеамериканське. Крім того, ФБР займається виключно проблемами кримінального характеру – це убивства, викрадення людей, шахрайство особливо широких масштабів, шпигунство на користь іноземних держав тощо.

Коли ФБР створили як гілку міністерства юстиції 1908 року, там у штаті було лише кілька десятків детективів. Нині це відомство має понад 30 тисяч співробітників і багатомільярдний бюджет.

ФБР сягнуло найбільшої популярності у двадцяті-тридцяті роки минулого століття. То був час сухого закону, а потім Великої депресії, коли злочинність в Америці зросла. То були роки контрабанди алкоголю, італійської мафії, яка щойно тоді з’явилася у США, грабіжників банків. То були часи легендарних злодіїв, таких, як Бонні та Клайд, Джон Діллінджер, Віто Дженовезе, Аль Капоне.

Відважні, та не всемогутні

Фільми про них і сьогодні крутять по телебаченню. Це в той період виник міф про всемогутність ФБР, на протязі півстоліття очолюваного Едґаром Гувером. Не знати, як щодо інтелігентності, але агенти ФБР дійсно мають репутацію відважних людей.

ФБР регулярно публікує список розшуку з портретами 10 найнебезпечніших злочинців. За роки існування списку з понад чотирьохсот імен 95 відсотків було схоплено.

Але вже восьмий рік поспіль номер перший там – Усама бін Ладен, досі не спійманий організатор найбільшого за всю історію США теракту, коли загинуло майже 3000 осіб і було зруйновано хмарочоси Світового торговельного центру.

Аналізуючи причини катастрофи, урядова комісія дійшла висновку, що ФБР могло б схопити терористів і запобігти злочинові, якби не низка помилок і недоглядів.

В інтерв’ю телемережі Ен-Бі-Сі нинішній директор ФБР Роберт Моллер сказав: «Наше завдання не допустити повторення теракту 11 вересня 2001 року… Ця подія залишила нам не тільки відчуття кризи, а й постійні роздуми, що ще ми могли б зробити, щоб запобігти цьому». А на запитання репортера, яка думка примушує його прокидатися вночі, Моллер відповів: «Можливість появи зброї масового знищення у руках терористів».

(Нью-Йорк – Прага – Київ)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG