Доступність посилання

ТОП новини

Маріанські лазні – місце творчості Олександра Олеся, Шопена і Ґете


Прага – Другий найвідомішій чеський курорт Маріанські лазні відзначає цього року 200 років від свого заснування. Згідно з архівними джерелами, перші гості приїхали на води у 1808 році, того самого року багата на природні мінеральні джерела місцевість отримала назву Марієнбад – Маріанські лазні. Лікувальні властивості вод були настільки успішними, що вже через 10 років місто спеціальною грамотою підвищили до рангу курорту. Слава відомих у Європі Маріанських лазень не спадає й нині. Крім лікування до Маріанських лазень приїжджають пограти в гольф, на щорічні Шопенівські фестивалі і просто так, щоб гарно відпочити серед природи і музичних водограїв.

Маріанські лазні або просто «Маріанки», як з любов’ю говорять чехи, мають понад 40 лікувальних джерел, а разом з околицями їх нараховується близько 100. У «Маріанках» лікують передусім хвороби травлення, нервової системи і захворювання шкіри.

Але Маріанські лазні притягають і просто на відпочинок серед мальовничої природи і гармонійної з нею архітектури.Гармонія відчутна в усьому – в системі садово-паркової архітектури із затишними альтанками, колонадою і кав’ярнями, у плавних лініях сецесійних будинків.

Маріанські лазні – це також відомий співаючий водограй на головній площі міста, найвищий струмінь якого сягає 6 метрів. До найвідоміших місць у «Маріанках» належить і музей Фредеріка Шопена, який тут побував кілька разів. У 1836 році він зупинявся в пансіоні «У білого лебедя», де на той час жила муза композитора Марія Водзинська. Пансіон, нині Дім Шопена, збережений у тому вигляді, в якому його бачив великий музикант, і нині там звучить його музика.

Із Маріанськими лазнями пов’язане життя й багатьох інших відомих людей: філософа і гуманіста, лауреата Нобелівської премії миру Альберта Швейцера; кілька гарних днів тут провів і відомий чеський письменник Франц Кафка; складав музику австрійський композитор Ґустав Малер, а в затишку парків шукав натхнення норвезький драматург Генріх Ібсен. У «Маріанках» побували також Марк Твен і король вальсу Іоганн Штраус, а видатний психоаналітик Зиґмунд Фрейд привіз на відпочинок всю родину.

Тут писалася «Княжа Україна»

Серед відомих осіб є також українці. Поет Олександр Олесь тут зупинявся в листопаді 1920 року. Маріанські лазні для Олеся були щасливим місцем, перша видана в Чехії збірка «Княжа Україна» укладалась саме тут. Історія українського князівства в особах задумувалась і писалась у Маріанських лазнях. Звідси пішли у світ пророчі поетові рядки про єдність українських земель: «Не сваріться, жийте в згоді, Тільки мир збере усе».

Маріанські лазні пишаються також реєстром своїх найдивніших «най». Наприклад, мешканці стверджують, що з «Маріанок» була надіслана найдовша, на 16 тисяч слів, телеграма, і жив найбагатший жебрак, після смерті якого залишилось багато золота і грошей. Словом, приїдьте до Маріанських лазень і переконайтесь, що «Маріанки» – щасливий курорт.
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG