Доступність посилання

ТОП новини

Поліська Етна – «Базальтові стовпи»


Кар'єр у селі Базальтове

Рівне – Зазирнути у глибинну історію землі за кількасот мільйонів років можна у Костопільському районі Рівненщини. Саме тут у єдиному в Україні місці розташовані поверхневі базальти – результат горотворчих процесів, застигла магма вулкану, який діяв 650 мільйонів років тому.

Кажуть, сплячий поліський вулкан уже ніколи не прокинеться. Подібна структура в італійських Везувію та Етни, а також у Гавайських островів. Українські ж базальтові стовпи складаються із численних кам’яних багатогранників до 30 метрів висотою, чітко розташованих один поряд з одним. Найдопитливішим місцеві мешканці можуть показати навіть гирло застиглого вулкану – там стовпи розходяться віялом.

У щілинах між стовпами тим часом зустрічаються і самоцвіти – розповідає провідний геолог Рівненської геологорозвідувальної експедиції Марія Криницька. Це напівдорогоцінне каміння – аметист, агати, які люблять жінки у прикрасах, кварцити, а ще тут виявлений камінь берестовіт (від назви сусіднього села Берестовець), який геологи ще називають мальовничим – він ще не описаний у каталогах, у його розрізах можна побачити цілі картини…
Самоцвіти - супутники базальту


Час збирати каміння

Базальт – ще й головна корисна копалина Рівненщини, чисельністю йому поступається бурштин. Місцеві перекази свідчать, що в козацькі часи один із місцевих мешканців докопався до цього каменю, роблячи криницю, і використав для фундаменту хати. Згодом з базальту, видобутого в тутешніх кар’єрах, викладали бруківкою майдани Парижа, Брюсселя, Відня, Москви, Берліна і Варшави. Нині ж на основі базальту виготовляють теплозахисне покриття для космічних кораблів, тканину для пожежних костюмів і скафандрів, використовують для виробництва турбореактивних двигунів – розповідає голова правління ВАТ «Івано-Долинський спецкар’єр» Галина Довжаниця.

Для місцевих мешканців базальт – джерело добробуту. Ось тільки за нинішніх умов кар’єр може проіснувати ще років з два. Не тому, що немає сировини. Просто Кабмін, захищаючи ліси, у квітні видав постанову про заборону відведення під розробки лісових ділянок. Разом з тим, за даними геологів, самого базальту тут залягає десятки мільйонів кубометрів.

Туристичні перспективи «Базальтових стовпів»

Острів Кохання на Базальтовому озері. Майбутня рекреаційна зона.
Тим часом промисловці не тільки вирішують свої виробничі проблеми, а й закликають місцеву владу звернути увагу на вже відпрацьовані базальтові кар’єри, які природним чином перетворюються на чудові озера з мальовничими берегами із вкрапленнями базальтових стовпів. Голова районної ради Віктор Талащук каже – нині це зробити цілком реально завдяки розвитку промисловості в районі. Це дає нам можливість вже на наступний рік саме під цю програму розробити заходи і залучити до розвитку інфраструктури фінанси як районного і місцевого бюджетів, так і кошти підприємств, які тут працюють.

Якщо це станеться – на Рівненщині може з’явитися власна Софіївка, щоправда, для цього не потрібно буде звозити до неї дизайнове каміння та робити штучні озера – вони вже є. А поки що «Базальтові стовпи» мають статус місцевого заказника та за результатами всеукраїнського голосування, яке триває, входять до першої шістнадцятки в проекті «Сім природних чудес України».

(Рівне – Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Валентина Одарченко

    Співпрацює  з  Радіо Свобода з 2000 року, власний кореспондент у Рівненській і Волинській області. Народилася 1965 року в місті Дубно. Закінчила факультет журналістики Київського державного університету ім.Т.Г.Шевченка, юридичний факультет Національного університету «Острозька академія». З 1995 по 1999 рік очолювала першу на Рівненщині ФМ-радіостанцію «Нова хвиля».  Журналіст  Рівненської філії НТКУ. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG