Доступність посилання

ТОП новини

Жертви окупації Чехії 1968 року отримають додаткове матеріальне відшкодування


Прага – Уряд Чехії ухвалив постанову про додаткове матеріальне відшкодування жертвам окупації Чехословаччини військами Варшавського пакту в серпні 1968 року. Таким чином фінансову підтримку отримають ті чеські громадяни та їхні родини, яким досі держава повною мірою не компенсувала значні моральні й матеріальні збитки, завдані перебуванням іноземного війська на їхніх теренах.

Із ініціативою домогтись справедливості перед законом і своїми співгромадянами першими виступили депутати від владної Громадянсько-демократичної партії. Ïхня пропозиція полягала в тому, щоб одноразове матаріальне відшкодування отримали ті жертви окупації Чехословаччини 1968 року, котрі досі її мали у найменших розмірах.

Річ у тому, що, згідно з чеським Законом про відшкодування жертвам тоталітарного комуністичного режиму, метаріальна компенсація не була всім однаковою. Наприклад, суми одноразового відшкодування, що їх отримали громадяни, яким режим націоналізував, пограбував чи знищив майно після комуністичного перевороту в Чехословаччині 1948 року, були вищими від відшкодувань жертвам окупації 68-го року. Відтепер всі чеські громадяни, які є жертвами злочинів комунізму, отримують право на однакове відшкодування.

Краще пізно, ніж ніколи

Ініціативу Сенату підтримав уряд, справедливість відновлена, але чи не пізно, адже минає 40 років від дня вторгнення військ Варшавського пакту до Чехословаччини.

Відома чеська журналістка Петра Шустрова, одна з тих, хто чинив активний опір режимові, зазначила: «Звичайно, що це пізно, але потрібно зважити, що наше суспільство довго приходило до тями після тривалого, страшного і, я б сказала, «безхарактерного періоду». Звичайно, що це мало б відбутися вже давно. Однак, хочу наголосити, що в цьому посткомуністичні країни дуже подібні. Я рада, що настала справедливість, тому що це є ознакою того, що суспільство розуміє потребу змін, зокрема, це зрозуміли ті люди, які ухвалюють рішення».

За інформацією Інституту з вивчення тоталітарних режимів, у Празі після Оксамитової революції 1989 року матеріальне відшкодування отримало понад 2 тисячі жертв окупації 1968 року та їхніх родин, а зараз додатково відшкодування отримають ще понад 400 осіб. Суми виплати коливаються в перерахунку від 2 до 10 тисяч американських доларів. У Чехії під час окупації країни військами Варшавського пакту загинуло 105 осіб.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG